SON DAKİKA!

GİRESUNLU LİSELİ GENÇLERİN BÜYÜK BAŞARISI

6.’Gençliğin Gözünden’ Türkiye Liselerarası Kısa Film Yarışması’nda Giresunlu gençler birincilik ödülüne layık görüldü.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 6. ‘Gençliğin Gözünden’ Türkiye Liselerarası Kısa Film Yarışması’nda Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi birincilik ödülüne layık görüldü.

Sanatsal yaratıcılığı ve üretimi geliştirmek amacıyla Türkiye’nin 81 ilinden lise öğrencilerinin 207 filmle katıldığı yarışmada birinci olan 4 dakika 56 saniyelik ‘Babamın Sesi’ adlı filmin çekimleri 1 gün sürdü. Alzheimer hastası yaşlı bir kadının, oğlunun varlığına olan ihtiyacının anlatıldığı ve sevgi için bir sesin dahi yeterli geldiğini anlatan filmde okul öğretmen ve öğrencileri oynadı.

Okullarının 2007 yılından bu yana farklı film aktiviteleriyle faal olarak çalıştığını söyleyen filmin baş rol oyuncusu Okul Müdür Yardımcısı Erdem Gültekin, “Okul idaresi olarak bizler ihtiyaç duyacakları maddi ve manevi desteği sağlıyoruz. Diğer okullara örnek olan çalışmaları ile okulumuzun adını duyurdular. Daha önce yaptıkları çalışmalar ile ulusal basında çok defa yer aldık.” dedi.

Film faaliyetlerini öğretmenlik görevinin devamı gibi düşündüklerini söyleyen okulun sinema kulübü rehber öğretmenlerinden Ercan Selim Öngöz, “Filmlerimizi öncelikli olarak öğrenciler ve gençler için hazırlıyoruz. Filmlerimizin hepsinde bir mesaj, kazandırılmak istenen olumlu bir davranış vardır. Film yapmayı bunlar için bir araç olarak görüyoruz. Şu ana kadar 2 uzun metraj 5 kısa filmimiz var. Filmler yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kulübün rehber öğretmenlerinden Mehmet Kostakoğlu ise “Sanılanın aksine çok bir ekipmana ihtiyaç yok. Temelde bir kamera bir bilgisayar yetiyor. Önemli olan film yapmayı istemek.” dedi. Filmin yönetmeni okul öğrencilerinden Engin Akyüz ise “Okulumuzun Sinema Kulübü bana hayallerimi gerçekleştirme fırsatı verdi. Bu ilk filmimde bu başarıyı kazanmamda ve bu onuru yaşamamda bana destek olan sinema kulübü rehber öğretmenlerime ve ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.