SON DAKİKA!

GİRESUNLULAR İSTANBUL TAKSİM’İ TESLİM ALDI

Giresun Günlerinin işaret fişeği etkinliği olan büyük Giresunlular yürüyüşü bugün İstanbul’un simge caddesi İstiklal’de yapıldı.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesi simge mekanlardan Taksim- İstiklal Caddesi Giresunlulara resmen dar geldi.

Yaklaşık iki aydır reklamı yapılan İstanbul’da kurulu her Giresun derneğinin elinden geldiğince katkı sunduğu “Büyük Giresun Yürüyüşü” izdihama dönüştü.

İstanbul’da yaşayan resmi beşyüzbin gayri resmi olarak ta yaklaşık bir milyon Giresunlunun iddialı bir organizasyon ile bir araya gelmesi İstiklal Caddesini resmen kilitledi.

Giresun protokolünün tamamı neredeyse İstanbul İstiklal caddesinde konuşlandı.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Ak Parti Giresun Milletvekilleri Nurettin Canikli, Mehmet Geldi, Adem Tatlı, Beyoğlu Belediye Başkanı A.Misbah Demircan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan kol kola yürüyüşü başlattı.

Giresunluların pankart ve sloganlar ile kendi ilçelerini tanıtması ilginç görüntülere sahne olurken, İstiklal Caddesinde olan yabancı turistlerin bazıları Giresun’un neresi olduğunu anlamaya çalıştılar. Binlerce Giresunluyu ağırlayan Taksim tarihi bir gün yaşadı.

Giresun’un kültürel değerlerinin sergilendiği yürüyüş boyunca şehrin farklı ilçelerinden gelen gruplar folklor gösterileri yaptı. Giresun kemençesi, tahta çocuk arabası, fındığı yol boyunca katılımcılara eşlik etti.Yürüyüş boyunca çevredekilere fındık dağıtılırkan, “Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman’ın torunlarıyız”, “Giresun’da doğduk, İstanbul’da yürüyoruz”, “Akil adam olmak için Giresun fındığı yiyin” yazılı pankartlar dikkat çekti. Bulancak’ın simgesi olan Mayıs Helvası, pancar çorbası, fındığın İstanbullulara ikram edildiği etkinlikte, Kurtuluş Savaşı’nda önemli rol oynayan Giresunlulardan oluşuna 42. ve 47. birliği temsilen atlı ve yaya milisler kortejde renkli görüntüler oluşturdu. Taksim Meydanı’nda kurulacak olan sahnede ise 5 Giresunlu çiftin sembolik nikâhlarını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan kıydı. Protokoldaki milletvekilleri ve Giresunlu bürokratlarda çiftlere şahitlik etti.

AK Parti Grup Başkanvekili, Giresunlu Milletvekili Nurettin Canikli ise Giresun’un kabuğunu kırdığını belirterek, İstanbul’un demoğrafik yapısında Giresunluların 4’üncü sırada olduğunu belirtti. Giresunluların özgüvenle Türkiye ve dünyada kendiğini gösterdiğini belirten Nurettin Canikli nikahı kıyılan çiftlere ise 3 ve üzeri çocuk yapmaları konusunda telkinde bulundu.

Federasyon Başkanı Hasan Turan konuşmasında, “Karadeniz’in incisi, memleketimizin kurtuluşunda büyük fedakarlıklar göstermiş ilimizin bugüne kadar ki tüm arka planıyla, görseliyle, birikimiyle ortaya koymak için, toplumsal varlığımızı göstermek için buradayız” dedi. Giresunlu vatandaşlarla 2-5 Mayıs tarihlerinde Feshane’de toplanacaklarını belirten Hasan Turan, “Varız, güçlüyüz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.