Uncategorized

Giresun u Yasamak

Her geçen gün Istanbul ilinde Giresunlu sayisi artmaya devam ediyor, hal böyle olunca yasadiklari sehirde Giresun özlemini çekenler çesitli vesileler ile bir araya gelip dogduklari köy, kasaba ya da mahalleyi yâd edip duruyor.


Hafta sonu Tirebolu Dernekler Federasyonu (TIRDEF) kongresine misafir olduk ve gördük ki Tirebolu da dogan ancak çesitli sebepler ile Istanbul’a göç eden hemserilerimiz Tirebolu’yu ve Tirebolu sevgisini unutmamak için Istanbul ilinde ve Tirebolu’da çesitli dernekler kurmus sonucunda onlari bir federasyon çatisi altinda toplamis. Tirebolu sahil ilçelerimizden en eski tarihi olan Giresun ilinin kültür ve tarih adina önemli bir ilçesi konumunda, Tirebolu ayni zamanda bir akademisyenler sehri birçok profesör ve doçent yetistirmis birçok askeri Türk Silahli Kuvvetlerin bagrina vermis önemli bir yerlesim merkezi.


Simdi bu sirladiklarimin asil nedenine gelecegim, hafta sonu katildigim TIRDEF kongresi Istanbul ilinde katildigim adi anli sanli sivil toplum örgütü olan ancak gerçek hayatta hiçte karsiligi olmayan dernek, vakif, birlik, federasyon ya da konfederasyonlara örnek olacak bir etkinlik olarak kayitlara geçti.


TIRDEF kongresi delegasyonu gerçek, adaylari yapilan tartismalarin seviyesi ile gerçek manada hemsericilik yapmak isteyen ve dogdugu sehirlere sahip çikmak isteyen yönetici adaylarina ders mahiyetinde bir görüntü verdi.
Giresun’u yasamak isteyen ve Giresun’un hangi köyünde, ilçesinde, beldesinde, ya da mahallesinde dogmus olursa olsun herkes bu tertibi ve seviyeyi örnek almak durumundadir. Giresun sadece sözde sevgiler ile ayakta duracak seviyenin altina düsmüstür, bütün dünya sivil toplum örgütlerinin idaresine girmisken, Giresun ilinin daginik yapisina birde daginik dernek sivil toplum yapisi zarar vermektedir. Hafta sonu katildigim kongrede Tirebolulu hemserilerimiz bu daginikligi kendi adlarina toparlamis bir görüntü verdiler, sira kalan diger köy, ilçe, belde ve mahalle derneklerimizdedir.


Eger gerçek manada Giresun’u yasamak istiyorsak artik bencillik içinde olan hiçbir kuruma geçit vermemeliyiz, birçok akademisyeni bagrindan çikaran Tirebolu ilçemizin bu örnek kongresi Giresunlularin gurbet elde uyanisina vesile olmalidir. Çatilar tek hedef ise her geçen gün göçler ile küçülen Giresun’un yeniden eski günlerine ulasmasidir.


Hep dile getirilen bir deyim var bu ara çok duymaya basladim ‘Giresunlu Giresun’u sever ama Giresunluyu sevmez’ simdi buna hafta sonu TIRDEF kongresinde aday olan ve kongreyi kazanan Gazeteci-Yazar ve Akademisyen Haldun Domaç’in bir sözünü ilave ediyorum, iyi ki Tirebolulu olmusum iyi ki Tirebolu’da dogmusum.  Ne güzel bir söz, ama yukarida söyledigim ‘Giresunlu Giresun’u sever ancak Giresunluyu sevmez’ sözü ise bir kadar yanlis bu yanlislardan dönmeliyiz. Bu ailenin fertleri olarak siyasi görüs, oturdugu semt ticari ve ekonomik durumu ne olursa olsun ortak payda olan Giresun isminde bulusmaliyiz. Ortak payda olan Tirebolu isminde bulusan ve bu olusumda emegi geçen herkesi kutluyorum.


Dolayisi ile hafta sonu bütün Giresun’a örnek olacak bir kongre yasadik kongrede iki aday vardi bana göre ikisi de kazandi. En önemlisi Tirebolu kazandi akademik kariyeri olan ve bu ilçenin yetistirdigi önemli isimlerden biri olan Profesör Doktor Halit Keskin örnek bir davranis ile birçogunun zamk ile yapistigi baskanlik koltugunu iki adayin çekistigi kongre ile devretti. Buda bir baska örnek olarak tarihteki yerini aldi. Bu kongre Giresun’u yasamak sadece sorunlari artirmak degildir örnegi oldu. Tebrikler TIRDEF yönetimi ve Tirebolulu hemserilerimize. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.