Uncategorized

Giresun un Monopoliy Zaferi

Alinan bilgiye göre, Monopoly Türkiye de hangi sehirlerin yer alacagi tüm Türkiye nin oylariyla belirlenirken, noter denetiminde, 11 Ocak28 Subat 2010 tarihleri arasinda www.turkiyeoyveriyor.cm adresi üzerinden yapilan oylamada 700 binin üzerinde oy toplandi.

 

Oylama süresince site toplam 5,6 milyon kez görüntülendi. 81 il arasindaki yarista seçilerek oyun alanina girmeye hak kazanan iller, deger sirasina göre Giresun, Istanbul, Izmir, Sivas, Eskisehir, Ankara, Elazig, Malatya, Trabzon, Rize, Ordu, Erzurum, Samsun, Mersin, Çorum, Çanakkale, Kastamonu, Gaziantep, Kocaeli, Adana, Bursa ve Antalya oldu.
Monopoly Türkiye oyun alanindaki en degerli noktalarda Giresun ve Istanbul bulunurken, büyüksehirlerden Antalya ve Bursa en ucuz noktalarda, baskent Ankara da altinci sirada yer alabildi.

Su anda sadece Almanya, Ingiltere, Fransa gibi 10 ülke kendi sehirlerinin yer aldigi yerel Monopoly versiyonlarina sahip bulunurken, Türkiye de kendi yerel oyununu olusturarak bu ülkeler arasinda yerini aldi.

Illerin belirlenmesi için yapilan oylamada Giresun en degerli sehir olurken, Adana, Bursa ve Antalya gibi büyük iller “ev ve otel yapmak için en ucuz iller” oldu. Diger ülkelerin Monopoly oylamalarinda ayni tür sonuçlar elde edilmis, Londra ve Paris gibi büyük metropolleri oylariyla geride birakan küçük sehirler, oyunda da olsa birer “baskent” olmustu.
2 ay boyunca süren ve Karadeniz illeri arasinda dayanismanin yasandigi oylama sonucunda, oyun alaninda Karadeniz den Giresun, Trabzon, Rize, Ordu, Samsun, Çorum, Kastamonu olmak üzere 7 il yer aldi.

TÜRKIYE DE REFERANDUMUNU YAPTI

Monopoly nin üreticisi Hasbro nun Pazarlama Müdürü Arzu Çeltekoglu, oyunu sehirlerin tanitimi için ciddi bir firsat olarak gördüklerini ifade ederek, oyunun, ülkenin kendi Monopoly si oldugu için, oyunda hangi illerin, nerelerde yer alacagina halkin kendisinin karar verdigini kaydetti.
Çeltekoglu, ABD, Ingiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerden sonra Türkiye nin de kendi referandumunu yaptigini hatirlatarak, su degerlendirmede bulundu:
 “Bu seçimde de en iyi propagandayi yapan ve yarismaya en siki sarilan  taraf birincilik ipini gögüsledi. Giresunlular, inanilmaz bir örgütlenme ve  dayanisma içinde illerini Istanbul un bile üstüne tasidilar, hatta Karadeniz  bölgesinin dayanismasini da saglayarak, o bölgeden en fazla ili oyuna sokmayi  basardilar. Monopoly Türkiye ile oynayan çocuklar, Türkiye nin güzelliklerini de  bu sayede tanimis olacagi için büyük mutluluk duyuyoruz”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.