Uncategorized

Giresun un Robinsonu

Geçen 12 yillik süre zarfinda sehre sadece 10 defa inmis olan Ergun Sahin, yillar önce 4 dairesini ve is yerini satip, bu mekana yerlesmis. Ve o gün bugündür dere kenarindaki evinin içi ve disinda elinin temas edebildigi her seyi kendi dizayn edip yasanilasi bir mekan olusturmus.


Giresunlu Robinson, deyim yerindeyse, tam anlamiyla dogaya entegre bir hayat kurmus kendisine. Kendi insa ettigi ve içiyle disiyla estetik bir vitrin gibi duran evinin içini, tabiattan temin ettigi kök ve odun motiflerle islemis. Diger yandan evin disini da çok genis bir alanda ilmek ilmek sekillendirmis. “Kök Ev” adini verdigi mekanda gözün alabildigi hemen her sey otantik dokusuyla dikkat çekiyor.


11 YILDIR TELEVIZYONSUZ YASIYOR


Yillarca cansiz kökleri toplayip, bunlardan çesit çesit görsel hikayeler derleyen Ergun Sahin, elde ettigi canli bitki köklerini ise, tabiatta gözünün degdigi bütün bir mekana yayarak baharin baslangicini bayram alanina çevirmis.


Içiyle disiyla kendi insa ettigi evde 4 sene elektriksiz, 11 sene de televizyonsuz yasayan Ergun Sahin, dogal hayatla olan imrendirici alakasi sebebiyle pek de yalniz kalamiyor. Ortami sekillendirirken bu durumu da göz önüne almis ve yasadigi hayati paylasircasina, gelen ziyaretçilere ortamin tadini çikarmalari için yardimci oluyor, ikramlarda bulunuyor.


YASINA RAGMEN GENÇ GÖRÜNÜYOR


Ergun Sahin’in en dikkat çeken özelligi ise; 52 yasinda olmasina ragmen, çok genç gösteriyor olusu… Devamli ayakta, hareket halinde olan ve doganin içine sakladigi hikayelerle birlikte vakit harcayan Sahin’in, dogayla olan isbirligi oldukça dikkat çekiyor. Kuslari, baliklari, böcekleri, su samurlarini, porsuklari ve hatta tilki ve çakallari besleyen, daha dogrusu asini paylasan Sahin, dogaya karsi duyarsizlik ve hatta insafsizlik gösterenlere karsi da oldukça kirgin. Bunu, yakin zamanda yasadigi bir örnekle de söyle anlatiyor: “Alman turistler gelmis ve dere kenarlarindaki suya yakin dallara yapisan bez ve sarkik parçalari kastederek, adak ve çaputa benzettiklerini söylemislerdi. Ben de bozuntuya vermeden, o çöp ve atiklarin, zannettikleri gibi dilek maksatli asilmis bez parçalari olabilecegi ihtimalini dogrulamis ve yalan söylemistim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.