SON DAKİKA!

GÖRELE İNANCA KÖYÜ ORMAN YASASI HALKI PERİŞAN ETTİ

Giresun İli Görele İlçesi İnanca Köyü Kalkındırma Güzelleştirme Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği Dernek Merkezinde yaptığı toplantı ile yönetim olarak yeni kanunlaşan 6831 sayılı Orman kanunun köylülere verdiği zararları konuştu.

Tüm üyelerimizi, değerli köylülerimizi hatta ülke genelini ilgilendiren ortak sorun olan haksız bir uygulamadan kaynaklanan mağduriyetimize çare aramak için yapacağımız çalışmaları planlamaya karar verdik.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) görüşülüp, kabul edilen 6831 sayılı Orman Kanunu ile yapılan değişiklikle, daha evvel tapulu arazilerimiz olan ormanlarımızda tarafımızca kesilmesi gereken bir ağaç olduğunda Görele Orman İşletme Şefliğine verdiğimiz dilekçeye “olur” aldıktan sonra işlemi gerçekleştirebiliyorduk.
Yapılan değişiklikle bu husus ortadan kaldırılarak kesim işini bu işin ticaretini yapacak olan özel şahıs veya şirketlere 5 yıllığına devir hakkı getirildi. Bu süre uzatılabilecek. Öyle bir ağaç değil binlerce ağaç kesilecek böylece.
Bu hususta çalışmalar hızla gerçekleşme noktasında, Orman Şefliği ağaçlarda işaretleme işlemini gerçekleştirdiği görüldü.

Bizlere atalarımızdan emanet olan , köyümüz ve köylülerimiz tarafından aralarında alım satımı yapılan tapulu orman ağaçlarımıza sözü edilen kişiler zerre kadar hizmet etmediği gibi hiçbir zaman yanından bile geçmemişlerdir. Bu kişiler haksız yere ağaçlarımızı keserek ticaretini yapacak, asıl koruyup kollayan bizler yanına bile yaklaşamayacağız.

Bu haksız uygulamaya dur demek için çabaladığımız bu haklı davamızda yazılı ve görsel basını yanımızda olmasını dileriz.

Mahmut POŞUL
Dernek Yönetimi adına

Adres: Cumhuriyet Mah. Kıbrıs Cad. Sahra Sok. No. 8 Bahcelievler/ISTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.