Uncategorized

Gurbetçi Gözüyle Yaman Vali

Tarihe bakildiginda, Giresun’un ilk Vali’sinin; Mehmet Rahmi Gökçe oldugu görülüyor. 1925-1931 yillari arasinda görev yaptigi resmi kayitlardan anlasilan Vali Mehmet Rahmi Gökçe, Giresun’da tam 6 yil kalmis.

Tabii ki, o tarihlerde Giresun’un ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda hangi noktada oldugunu bilmek zor. Ancak, bilinen bir gerçek var ki, 1925 ile 2009 yilinin Temmuz ayi arasinda Giresun’dan tam 36 Vali gelip-geçmis. Yani, Giresun’a hizmet için 36 Vali görev yapmis..

 Giresun’da görev yapan tüm Valiler içerisinde mutlaka adindan sikça söz ettiren, ‘unutulmazlar’ arasinda yer alan Vali veya Valiler olmustur. Son zamanlara bakildiginda, iyisiyle ve kötüsüyle Ali Haydar Öner’i bir kusagin halen hatirladigi gibi!

Ancak…

Dün bir, bugün iki ve yarin…

Evet, yarin Giresun’da herkesin 37. Vali’den, yani Mustafa Yaman’dan söz edecegine inaniyoruz.

Neden mi?

Göreve basladigi 2009 yilinin Temmuz ayi sonundan bugüne Sayin Vali, Giresun’un her bölgesini karis karis gezdi, incelemelerde bulundu. Hatta, her ay yapilan Il Emniyet Toplantilarini ilçelere kaydirarak bu ilçelere ekibiyle çikartma yapti. En ücra yerlerdeki vatandas, Vali’sini ekibiyle beraber görünce Devlete güveni daha da artti.Yetkililerle ve vatandaslarla yaptigi görüsmelerle, kendisine iletilen sorunlarin çözümü için ilgili birimleri hemen harekete geçirtti ve çözüm üretti.

Yalnizca bu mu?

Tabii ki, hayir…

Belki bugüne kadar hiç görülmemis sekilde Valilik Makam kapisini herkese açik tuttu. Biz biliyoruz ki, geçmis dönemlerde Valiler, randevu ile insanlari kabul ederdi. O da istedikleri insanlari!

Simdi ise durum hiç de öyle degil. Sayin Vali Mustafa Yaman, makamda oldugu müddetçe kim olursa olsun, ama kim olursa olsun; kendileriyle görüsmek isteyenleri hemen kabul ediyor; dinliyor, sohbet ediyor. Varsa sorunlarinin çözümü için elinden gelen çabayi ortaya koyuyor.

Yalnizca bunlar mi?

Tabii ki, bir kez daha hayir…

Sayin Vali Mustafa Yaman’in, gerçek ihtiyaç sahibi ailelerin egitim gören çocuklarina gösterdigi yaklasimi da yakindan takip ediyoruz. Ihtiyaci olan ögrencilerin egitim-dershane giderlerine maddi anlamda büyük destek veriyor.

Ayrica, Sayin Vali’nin, Giresun’un egitim ve kültür faaliyetlerine gösterdigi son derece olumlu yaklasimi da takdir ediyoruz.

Yani, Sayin Vali Mustafa Yaman, her yönü ile Giresun’un tüm problemlerini kendine dert edinmis. Tüm sorunlarin çözümü için çabaliyor.

Hatta, Esi Av. Gülseren Yaman’in; Vali Mustafa Yaman’dan asagi kalir tarafi yok. Daha önceleri Vali Konagi’na, sayili insanlar gidebilirken; simdilerde toplumun her katmanindan vatandaslar gruplar halinde Konaga davet edilerek agirlaniyor. Son olarak Hanimefendi’nin birlik, beraberlik ve kaynasma amaciyla1000’i askin bayanla bir araya gelmesi takdirle karsilaniyor.

Kisacasi, 1925’den bugüne Sayin Vali Mustafa Yaman,  adindan en çok söz ettirecek ve unutulmayacak YAMAN BIR VALI olarak, Giresunlular’in gönlünde daha simdiden taht kurdu bile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.