Uncategorized

Gurbetçilere Müjde

Türkiye`nin Köln Baskonsoloslugu Çalisma ve Sosyal Güvenlik Ataseligi`nin baslattigi proje issiz Türklere umut oldu.


Söz konusu projeyle issiz Türkler girisimci yapilacak, Proje için Köln Ticaret Odasi (IHK) ve Startercenter NRW ile isbirligi yapan Köln Baskonsoloslugu Çalisma Ataseligi, issizlerin girisimci olabilmesi için onlara yönelik ücretsiz `Isyeri Kurma/Girisimcilik Kurslari` düzenleyecek.

 

 Konuyla ilgili açiklama yapan Köln Baskonsoloslugu Çalisma ve Sosyal Güvenlik Atasesi Tahsin Özdemir, bu kurslarin issiz vatandaslar için büyük bir firsat oldugunu ifade etti, Özdemir, `Bu kurslardan egitim alarak kendi isyerini kurmak isteyen kisilere Startercenter NRW tarafindan tüm bürokratik islem ve basvurulari tek elden ve dogrudan yaparak girisimciye yardimci olunmakta, tüm maddi tesvikler ve firsatlar konusunda kendisi bilgilendirilmekte, çok pahaliya mal olan business plan hazirlanmasina ücretsiz yardimci olunmaktadir` dedi.

 

Almanya`da, Türk toplumu arasindaki issizlik oraninin yüksekligine dikkat çeken Özdemir, Almanya`da yasayan Türk göçmenlerin issizlik oraninin genel issizlik oraninin yaklasik üç kati olduguna isaret ederek, bu oranin Kuzey Ren Vestfalya(NRW) eyaletinde yasayan Türk vatandaslari arasinda yüzde 26,5 oldugunu ifade etti, Özdemir, issizlikle mücadelede meslek egitimi ve mesleki gelisim kadar serbest girisimciligin de çok önemli bir enstrüman oldugunu dile getirdi. Türklerin kendi isyerlerini kurma oranlari hakkinda da bilgi veren Özdemir, `Türkleri kendi isyerini kurma orani yüzde 5,5 olup, bu oran Almanya geneli için yüzde 10`dur. Bugün Almanya`da yaklasik 70 bin Türk girisimci var bu çok sevindirici bir rakamdir,ancak yeterli degildir.

 

Türk girisimci oranini yüzde 10`a çikardigimiz zaman Türk girisimci sayisi 140-150 binlere ulasacaktir, Bu da 350 bin yeni istihdam anlamina gelmektedir` ifadelerini kullandi.

 

Türkiye`nin Köln Baskonsoloslugu Çalisma ve Sosyal Güvenlik Atasesi Özdemir, Ataselik olarak issizlikle mücadeleye büyük önem verdiklerini kaydetti. Özdemir, vatandaslarin kendi isyerlerini kurmasi konusunda mevcut tüm imkan ve firsatlari yakindan takip ederek, görev bölgelerindeki vatandaslara duyurmaya çalistiklarini, onlari girisimcilige tesvik ettiklerini kaydetti.

 

Tahsin Özdemir, sunlari ifade etti: `Bu dogrultuda; NRW Eyaletinde yasayan ve 1. ve 2. kademe issizlik yardimi (ALG I ve ALG II) alan issizlerin kendi isyerlerini kurmalarini saglamak amaciyla Köln Sanayi ve Ticaret Odasi (IHK Köln) isbirligiyle egitim seminerleri dizisi organize edilmistir.

 

Ilk Kurs 27 Subat 2009 tarihinde saat 14:00`de, Sachsenhausen 10-26, 50667 Köln adresinde bulunan IHK`da düzenlenecek. Seminerlerde kendi isyerini kurmak isteyen issizlere NRW Eyalet Hükümeti ve Çalisma Ajanslari tarafindan verilen tesvikler, bürokratik islemlerde kolaylik ve is planlama konularini içermektedir.

 

Isyerini kurmak isteyen issiz vatandaslarimizin bu seminerlere katilmalarinin kendilerine büyük fayda saglayacagi ve issizlikle mücadele konusunda önemli bir adim oldugu degerlendirilmektedir.` Diger seminerler ise bu yilin içinde 27 Mart, 15 Mayis, 26 Haziran, 21 Agustos 25 Eylül, 30 Ekim ve 18 Aralik 2009`da gerçeklestirilecek. Daha fazla bilgi almak veya basvuru yapilabilinecekler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.