SON DAKİKA!

HACILARA HURMA UYARISI

Gazetemiz Suudi Arabistan temsilcisi Medine Hurma Bahçesi sahibi Hayrullah Aşık haç farizasını yerine getiren hacıların hediye olarak getirecekleri hurmaları nasıl almaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

hayrullahasikmedine

Kutsal topraklardaki hacılar yurda dönmeye başladı. Hac farizasını Mekke’de tamamlayıp Medine’ye geçen hacılar, dönüş telaşına başladı. Alışveriş telaşındaki hacıların, Türkiye’deki sevdiklerine götürdükleri hediyelerin başında hurma geliyor. Hurma üreticileri ise hurma alırken aldanmamaları konusunda hacı adaylarımıza önemli tavsiyelerde bulundu.

Kilosu 8 riyalden 60 riyale kadar hurma fiyatları değişirken, uzmanlar hacıların fiyata aldanmamasını tavsiye etti. Beş senedir Medine’de hurma işi yapan ve Türkiye’nin bir çok iline hurma gönderen Gurbetçi Giresun Gazetesi Suudi Arabistan Temsilcisi Hayrullah Aşık ” Hurmaların genelde altı ile üstü bir olmaz. Hacılara tavsiyem, hurma alırken altına da üstüne de iyi bakmaları ve dökerek bakmaları gerekir. Kendileri üstünden dökmelidir. Köşeden dökerek hurmanın kalitesi anlaşılmıyor” dedi.

Kaliteli hurma fiyatlarının 20-30 riyal civarında olduğunu ifade eden Hayrullah Aşık, “Hacı adaylarına kaliteli hurmadan az almalarını tavsiye ederim. Çünkü, aldıkları hurmaları götürüp çöpe atacaklarına buradan 100 kilo almak yerine 80 kilo alsın ve temiz alsınlar” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

“Hurmanın görüntüsü ne kadar güzelse kalitesi de o kadar güzeldir” diyen Medine Hurma Bahçesi Sahibi Giresunlu Hayrullah Aşık, “Hurmanın kalitesi kabuğunun üzerine yapışmış olmasıyla anlaşılır. Kabuğunun üzerine yapışmış olması hurmanın kalitesini gösterir. Kabarık olursa iç kısımlarda hurma olur, kalitesi düşük olur. Hacılar da bunu anlayamaz. Aradaki fiyat farkı da da 8 ile 15-20 riyal arasında fark olur” diye konuştu.

Koli ile hurma alırken kontrol etme yöntemini de anlatan Hayrullah Aşık, hurma kolilerinin üzerinin genelde aynı ve kaliteli hurmaların bulunduğunu hatırlatarak, hacılara şu uyarılarda bulundu: “Görünüşte hepsi aynıdır. Bazı kolilerin altıda üstü de kalitelidir. Bir tanesinin altı bozuktur, Genelde hacılarımız bu hurmadan alır. Kolideki hurmanın bir kısmının fiyatı 25 riyal, bir kısmının fiyatı ise 8 riyaldir. İkisini birleştirdikleri zaman 18-20 riyale çok güzel hurma aldıklarını zannediyor ama evde yerken değişiyor. Hacılarımız, hurma kolisini üstten eğip dökerek kontrol edip öyle alsın, aldanmasın.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.