SON DAKİKA!

HAMSİ’NİN KULAĞINA KAR SUYU KAÇTI MI?

Kış mevsiminin kuşkusuz en güzel yanı Karadeniz’de çıkan Hamsi, helede halk deyimi ile “Hamsinin Kulağına Kar Suyu Kaçınca” tadından yenmez olur. Ancak bu günlerde Balıkçılar Hamsi avında zorlanıyor.

Giresun’un Görele ilçesinde balıkçılar hamsi sıkıntısı çekiyor. Hamsinin en lezzetli olduğu zaman için söylenen ‘kar yağdı hamsinin kulağına kar suyu kaçtı’ sözünün tarihe karıştığını belirten balıkçılar, artık kar yağdığında hamsinin çıkmadığını belirtiyor. Görele Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ilhan Fuat Tavacı, Birkaç sene öncesine kadar bu aylarda denizden bol bol çıkan ve kilosu 2-3 lira arasında olan hamsiye son 3-4 senedir ulaşılamaz olduğunu söyledi.

Kooparatif başkanı İlhan Fuat Tavacı, “Karadeniz’den kaçan hamsinin geri gelmesinin biraz zor olduğunu, Ilçede bulunan Büyük balıkçı tekne sahiplerinin aldıkları ortak kararla standardın altında hamsi avlamayacaklarını açıkladıklarını ve Bu karara Balık unu üreten fabrikalarında destek verdiklerini aktardı. Şu anda tezgahlarda şoklu hamsi satılıyor. Ama ara ara denizden çıkan hamsi de oluyor, fakat onun da kilosu yaklaşık 7 ile 10 lira arasında değişiyor. Fakir Fukara için hamsi bu saatten sonra lüks balık sınıfına giriyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.