SON DAKİKA!

HASAN ELİFOĞLU ACI GERÇEĞİ AÇIKLADI

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Elifoğlu, Giresun esnafı kredilerle geçinmeye çalışıyor. dedi.

Kooperatife kayıtlı 1.430 üyeden 954’ünün aktif kredi kullandığını belirten Hasan Elifoğlu “Kooperatifin kuruluş amacı küçük esnafın işini büyütmesi,geliştirmesi ve ayakta durması içindir. Ancak yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu küçük esnaf kredileri işi için değil, geçimini sağlamak, çocuklarını okutmak için kullanmak zorunda kalıyor.Şuana kadar 4 milyon 800 bin TL kredi dağıttık.Esnafımızdan ise geçmiş yıllara ait 4 milyon TL kooperatif olarak alacağımız var.Yüzde 78 oranında takip oranımız var.Esnafımıza yine de getirebildiğiniz kadar ödeme yapın diyoruz.Bugüne kadar hiçbir üyemizin haciz yoluyla malını satmadık ve mağdur etmedik.Çünkü esnafımızın ve sanatkarlarımızın ekonomik koşullarını çok iyi biliyor,görüyoruz. Giresun ekonomisi fındığa dayalı. Fındık var ve para ederse ekonomide o derece canlı oluyor. Fakat fındık bol oluyor para etmiyor, para ediyor fındık olmuyor.Dolayısıyla fındığa bağlı ekonomimiz can çekişiyor” dedi.

Kooperatif olarak güzel hizmetler yaptıklarını da kaydeden Hasan Elifoğlu “Esnafımıza kredi kolaylığı için kooperatiflerin aldığı vekalet ücretini tamamen kaldırdık. Faiz oranları yıllık yüze 4’lere düşürüldü. Takip oranına rağmen ortaklarımıza kişi başı 60 bin TL’ye kadar kredi imkanı sağlayabiliyoruz. Çünkü güçlü ve köklü bir kooperatifiz. Ülke genelinde ekonomik krizler sonucu bir çok kooperatif kapanmak zorunda kalırken, biz ayakta durmayı başardık ve hatta kooperatifimize 4 katlı, otoparklı 155 bin TL’ye bir hizmet binası kazandırdık. Bunu başarmamızdaki başlıca edenler tasarruf tedbirleri uygulamaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.