Uncategorized

HASANSEYHE SAYGISIZLIK

DEFINE AVCILARI TALAN ETTI!

Her ilçenin, her beldenin özellikle bizim kültürümüzde olmazsa olmazlarindan biri de yüzyillar öncesinde yasamis, günümüzde artik haklarinda fazla bir sey bilinmeyen manevi, tarihi sahsiyetlerinin olmasidir.Bu veliler bulunduklari yerlesim yerlerinin adeta manevi koruyucularidir.Her zor zamanlarda onlara kosulur,beklide onlardan yardim istenir.Bulunduklari yerler kutsal sayilir.Tipki Yukariboynuyogun köyünde yüz yillar önce yasamis Hasanseyh gibi.Hasanseyh Güce ilçesi evliyalarindan bir tanesi, hakkinda çok rivayetler vardir.

Hasanseyh, ölmeden önce Gökçebel yolu üzerindeki tepeye gömülmeyi vasiyet ediyor. Karakis ayinin ortasinda ve gömülmeyi vasiyet ettigi yer köye üç kilometre uzakliktadir. Köylüler  isin sakami ciddimi oldugunu anlamak için “hocam bu ayda oraya 2 metre karda nasil gideriz, diger aylarda üç saatte gidiyoruz.” Derler. Hasanseyh “benim yolum açilir, kabrim kazilir,mezar tahtam hazirlanir siz sadece beni götürün yeter”der.Iki üç gün sonra gerçekten de Hasanseyh ölür.Sabahleyin köylüler 2 metre karda yollar kürekle açilmis,bir grup insan mezar kazmak için Hasanseyh’in vasiyet ettigi yere hareket ediyorlar,çiktiklarinda birde ne görsünler mezar kazilmis ve tahtalari hazirlanmis, köylüler ise köyde Hasanseyh’i yikayip kefenliyorlar ve namazini kildiktan sonra yola çikiyorlar.Vasiyet ettigi yere defnediyorlar.Gelin görünki dillere destan olan ilçemiz evliyalarindan Hasanseyhin mezari para hirsi için mezari açiliyor,taslari kirilip tahrip ediliyor.

Yukariboynuyogun Köyü Muhtari Hasan Hüseyin Aydin, tahrip edilen mezarin; yüzyillar önce Köyümüzde iskan ederek bölgemizde yasayanlarin kalplerini feth ederek aydinlatan manevi önderlerimizden Hasanseyh’ e ait oldugunu belirterek;Böyle sahsiyetlerin mezarlarinin  tahrip edilmesi Bizleri üzmüstür.Define avcilarinin maddi dünyalarini zenginlestirmek için manevi dünyamizda yapmis olduklari yikimin onarilmasi mümkün degil.Artik kutsal degerlerimize saygi diye bir sey kalmamis.”Biz, bu mezarlari nasil onaracagimizi ve nasil ayakta tutacagimizi düsünürken, define avcilarinin yaptiklari affedilecek gibi  degil..” Dedi.
Muhtar, Hasanseyhin mezarinin yeniden yapilacaginida belirterek,”Tarihimizi koruyamadigimiz gibi bu gibi tahriplere göz yumulmasi ve insanlara mezarlarinda bile rahat verilmemesi tarihimize olan saygisizligi gösterdigi gibi insanligin ne hale geldigini gözler önüne seriyor.”Dedi.

HASAN SEYH`in talan edilmis mezari…


Mezarin eski hali…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.