Uncategorized

Havalar Isindi Tarlalar Senlendi

Havalarin isinmasiyla birlikte Eynesil da tarlaya inen Kadin çiftçiler, belleme adi verilen yöntemle tarlayi yeni ürüne hazirliyor.
    

Baharin gelmesi ve havalarin son günlerde iyice isinmasini firsat bilen Eynesil da tarlaya inen Kadin çiftçiler, imece usulüyle tarlaya inerek, bel adi verilen ve çatala benzeyen tarim aletiyle kis boyu sertlesen topragi yeniden canlandirmaya çalisiyorlar.
    

Belleme denilen bu yöntemde, özellikle engebeli arazide ayni hizada duran çiftçiler, tarlayi belli araliklarla kazarak ekime hazirliyor. Çiftçilerin olusturdugu belleme grubunda ise kadinlar bir arada çalisiyor.
    

Çiftçilik yaparak geçimini saglayan  Bazi kadinlar eynesilhaber muhabirine yaptigi açiklamada, küçük yastan beri tarlalarda çalistigini, yasinin ilerlemesine ragmen bunu sürdürdügünü belirterek, Engebeli arazi nedeniyle tarla islerinin tümünü kazma ve bel ile yapiyoruz. Buralara teknoloji ürünü bir alet girmedigi sürece bellemeye devam edecegiz dedi.


    

Kadinlar bel ya da kazmadan baska bir sistemle yeni ürüne hazirlamanin zor oldugunu vurgulayarak, Yasadigimiz cografya engebeli araziden olusuyor. Dedelerimizden kalma asirlik tarim aletlerini günümüzde de kullaniyoruz. Galiba bu bizden sonra da devam edecek diye konustu.

 

Kaynak : Hasan Kemal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.