SON DAKİKA!

HEMŞERİMİZ ARA GÜLER YOĞUN BAKIMDA

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, aniden rahatsızlanması üzerine İstanbul Memorial Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ara Güler Aslen Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi Yaycı Köyünden Beyoğlu, İstanbul’a göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak 16 Ağustos 1928 yılında doğdu.

1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışan Ara Güler 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’inde okuduğu yıllarda gazeteci ve fotoğrafçı olmaya karar verdi.

​1961 yılına kadar Hayat dergisinde çalıştı. 1961’de İngiltere’de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABD’de, Almanya’da, Paris’te çeşitli sergiler açtı.

Bertrand Russell, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı. 1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi ve Aynı yıllarda Henri Cartier-Bresson ile tanıştı. Bu sayede Dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Magnum Photos ile çalışma imkanı buldu. 1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı. 1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi. 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan, Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı. Bu kitap 1987de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı. 1989’da Hil Yayınları Ara Güler’in Sinemacıları kitabını yayınladı. Dünya Şirketler Grubu 1994’te Eski İstanbul Anıları, 1995’te Yitirilmiş Renkler kitabını yayınladı. Ara Güler’in fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanya’da çeşitli müzelerde sergilenmekledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.