SON DAKİKA!

HEMŞERİMİZ RAŞHAN ECEVİT’İ KAYBETTİK

Aslen Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi nüfusuna kayıtlı bir ailenin çocuğu olarak Bursa’da dünyaya gelen Türk siyasetine Kara Oğlan lakabı ile bir döneme damga vuran merkez sol hareketin eski başbakanlarından Merhum Bülent Ecevit’in eşi Raşhan Ecevit bu akşam vefat etti.

Merhum başbakan Bülent Ecevit’in siyasi yasaklı olduğu dönemde kurduğu Demokratik Sol Partinin ilk genel başkanı da olan Raşhan Ecevit (97) yaşında bu akşam Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Raşhan Ecevit Kimdir?

Rahşan Ecevit 1923 yılında Bursa’da dünyaya geldi. 97 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Rahşan Ecevit, aslen Selanik’ten Giresun’un Şebinkarahisar ilçesine yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunudur.

1946’da Bülent Ecevit ile evlenen Rahşan Ecevit DSP’nin kurucusu ve eski genel başkanıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Yazdığı Pülümür’de Aşk adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa ederek. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu Demokratik Sol Halk Partisi’nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir.

About GG Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.