Uncategorized

HES Doga Faciasi Yaratacak

Giresun Gazeteciler Dernegince (GGD) düzenlenen Çarsamba Söylesileri nin konugu Il Genel Meclisi MHP Grup Baskani Mehmet Yüksel’di. Yüksel, burada yaptigi açiklamada yapilmasi planlanan 94 Hidroelektrik Santralleri (HES) projesini, bugünkü durumlari ile bir doga faciasina neden olacagina vurgu yapti.  Dogaya zarar verdigi gerekçesi ile HES lerin yapilis sekline karsiyiz dedi.


Mehmet Yüksel, HES projelerinin baraj sistemi ile yapilmasi gerektigini ifade ederek, sunlari söyledi:

Il Genel Meclisi tarafindan olusturulan komisyonun çalismalarinin, HES sonrasi çikan zararli atiklarin, dere yataklarina birakildigini ve bu atiklarin olumsuz etkileri ile zaman zaman derelerde balik ölümlerinin görüldügünü ortaya koydugunu vurgulayan Yüksel, söyle devam etti:


HES çalismalarinda çikarilan atiklarin olugu gibi dere yataklarina birakilmasi, balik ölümlerinin yani sira yogun yagislarin yasandigi bölgemizde sel ve taskinlarin yasanmasina neden oldu. Geçtigimiz aylarda Aksu, Pazarsuyu ve Yaglidere de yasanan sel ve heyelan afetlerinde HES projelerinde çalisan firmalarin delinen daglardan çikan atiklari dere yataklarina doldurmalarinin etkisi büyük olmustur. Bunlarin yani sira birçok projede yasal prosedüre uyulmadan, gerekli izin ve ruhsatlar alinmadan çalismalar yapiliyor. Ilimizde hiçbir ruhsat alinmadan tamamlanan HES ler var. Vatandasin arazisine izin alinmadan direk dikilerek yüksek gerilim hatlarinin geçirilmesi nedeniyle yapilan birçok sikayet söz konusu.


Yüksel, Dereli de Ikisu Deresi üzerinde yapilmasi planlanan baraj projesinden bazi müteahhitlerin özel girisimleri sonrasi vazgeçildigini, dagi delmek sureti ile HES yapilmasina karar verildigini anlatarak, sunlari söyledi:


Genel anlamda ilimiz ve ülkemize faydasi olabilecek bir çalismanin, uygulanan yanlis yöntemlerle bölgemizin en önemli özellikleri olan yesil dogasi ve bol akarsularini tehdit eder duruma getirilmesi üzüntü verici. Bu konuda daha fazla zarara maruz kalmadan gereken önlemlerin alinmasi, düzenlemelerin yapilmasi sarttir. Aksi takdirde Giresun da yapilmasi planlanan 94 HES projesi, bugünkü durumlari ile bir doga faciasina neden olacaktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.