Uncategorized

HES ler TBMM de

HES’lere karsi verilen halk tepkisi ile olusturulan Derelerin Kardesligi Platformu, Dogu Karadeniz Bölgesinde yapimi planlanan ve yapim çalismalari devam eden Hidroelektrik Santrali projelerinin tüm yönleriyle arastirilmasi için TBMM’de çalisma baslatti.

           Bölgede yapimi süren HES projeleri ile HES’lerin dogal yasam alanlarina, su kaynaklarina ve dogaya verdigi geri dönüsümsüz zararlar ile yargi kararlarinin hiçe sayilmasi konusunda bir ön rapor hazirlayan Derelerin Kardesligi Platformu, hazirlanan raporu Ankara’ya tasidi.

            Platformun Dönem Sözcüsü ve SALDER Baskani Ömer San tarafindan hazirlanan raporun Ankara’da bazi milletvekilleri ile siyasi partilerin temsilcilikleri ve kuruluslara ulastirildigi kaydedildi.

            HES projeleri ile ayni zamanda bölge sularinin çok uluslu firmalar tarafindan kontrol alinmaya çalisildigina dikkat çekerek, projelerde kamu yararindan çok rant hesaplarinin ön plana çiktigi ileri süren Platformun Dönem Sözcüsü Ömer San, TBMM’de HES’ler konusunda bir Arastirma Komisyonu kurulmasi için girisimlerde bulunduklarini kaydetti.

            Ankara’daki çalismalari hakkinda bir açiklama yapan Derelerin Kardesligi Platformu Dönem Sözcüsü ve SALDER Baskani San, “Dogu Karadeniz’in ve ülkemizin vadilerinde yüzyillardir özgür akan, aktigi cografyaya hayat veren, yasamin kaynagi olan dereler gibi artik bu vadilerin insanlari da akmaya basladi. Yüreklerimizle, bileklerinizle demokratik haklarimizla sularimizi, vadilerimizi, derelerimizi ve dogal yasam alanlarimizi korumak, tarihi ve kültürel miraslarimiza sahip çikmak için, akilla, bilinçle, hukukla birlikte omuz omuza HES’lere karsi sonuna kadar mücadelede kararliyiz” dedi.

            Ankara’da ilk olarak CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ile görüstüklerini, çalismalari ile HES projeleri hakkinda bilgi ve belgeler verdiklerini anlatan Ömer San, Yürütme Kurulu üyeleri ile birlikte ayni zamanda eski Bakanlardan MHP Afyon Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu üyesi Abdulkadir Akçan’i da ziyaret ettiklerini kaydetti. Hazirladiklari HES raporunu ile birlikte çalismalari hakkinda Tunceli Bagimsiz Milletvekili Kamer Genç ile CHP Milletvekilleri Ilhan Kesici, Hakki Süha Okay ile Prof.Dr.Gürol Ergin’e de bilgi vererek destek istediklerini anlatan San, ayni zamanda ZMO Genel Baskani Gökhan Günaydin ile diger sivil toplum örgütlerinin genel merkezlerine de ayni bilgileri verdiklerini kaydetti.

            Ankara’da ayrica, Halk Tv’de yayimlanan ‘Üretimin Gücü’ isimli canli yayin programinda HES projelerini, çalismalarini, hazirladiklari HES raporu ile hukuksal ve demokratik mücadelelerini anlattiklarini belirten Ömer San, ayni zamanda Baskent Ögretmenevinde ZMO ile TÜS-KOOP BIR tarafindan düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Su Gündemi ve Gelecegi Yönetmek” konulu panele katildiklarini söyledi. Panelde 9. Cumhurbaskani Süleyman Demirel’in de ‘Su Kaynaklarimizin Gelistirilmesinde Neredeyiz’ konulu bir de konferans verdigine deginen San, kendilerinin ise panelde ‘Suyun Esir Alinmasi, HES’ler ve Derelerin Kardesligi Platformu’ konularinda birer sunum ve konusma yaptiklarini anlatti.

            Platform sözcüsü San, panel sonrasinda Derelerin Kardesligi Platformu Ankara bilesenleri ile birlikte Insaat Mühendisleri Odasi’nda genis katilimli bir toplanti düzenlediklerini ve platformun Ankara olusumu için de çalisma baslattiklarini kaydetti.

            Derelerin Kardesligi Platformu Dönem Sözcüsü Ömer San, Dogu Karadeniz’deki HES projeleri ile ilgili TBMM’de bir Arastirma Komisyonu kurulmasi gerektigine bir kez daha dikkat çekerken; “Projelerin bütün yönleriyle arastirilmasinin, projelerde kamu degil rant yararinin ortaya çikarilmasi ile hukukun, dogal yasam alanlarinin, vadilerimizin katledilerek, sularimizin disa bagimli hale getirildiginin en net sekilde ortaya çikarilacagi bu komisyonun olusumu ile ilgili çalismalarimiz devam ediyor. Umuyoruz ki önümüzdeki haftalarda bu konuda hazirlanacak bir soru önergesi TBMM gündemine gelecektir. Bu konuda duyarli tüm siyasilerimiz ile sivil toplum örgütlerimizin bu konuda da destegini bekliyoruz” seklinde açiklamalarini sürdürdü.

            San, ayrica hazirladiklari HES raporunu, Derelerin Kardesligi Platformu bilesenleri ile temsilciliklerin bulundugu il, ilçe ve beldelerdeki Valilik, Kaymakamlik, Belediye Baskanliklari ile bütün siyasi parti örgütlerine de ulastirarak, çalismalari konusunda bilgiler verilecegini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.