Uncategorized

Hikmet Okuyar Evliya Çelebi Gibi

Kültür ve Turizm Bakanligi, Yozgat Valiligi ve Yozgat Belediyesi nin ilgi alaninda  olan Yozgatli Sairler ve Yazarlar Birligi tarafindan 08-10 Temmuz 2011 tarihleri arasinda Yozgat ta geleneksel olarak tertiplenen 12. UluslararasiYozgat Sürmeli  Siir Söleni çesitli etkinliklerle ardinda kalici izler birakarak tamamlandi.


Etkinlige katilmak, Yozgat ve ilçeleri nin tanitimina uygulamali olarak katkida bulunmak için 07 temmuz 2011 tarihinde Yalova, Armutlu, Gemlik güzergahini takip ederek Gemlik Otogari na geldim.

17.50 da Ankara da olacak sekilde Pamukkale Turizm firmasi otobüsüyle yola koyuldum. Bursa, Bilecik, Eskisehir güzergahi üzerinden Ankara ya geldim.Sehiriçi servisleri ile Ankara Ulus a vardim.

Ankara Gençlik Parki nda biraz soluklandiktan sonra Tren Gari na gittim.
20.05 de Yozgat Yerköy Üzerinden Adana ya gidecek olan Çukurova Ekspresine bilet kestirdim.Bekleme süresi içinde Yozgat a tren yok mu? diye sordugumda bir görevli beklersem olumlu cevap alabilecegimi; Yozgat a hizli tren seferleri düzenlenmesi için çalismalar yapildigini söyledi.Aziz Nesin aklima geldi.Demek ki birkaç seneye kadar yozgat Sorgun a kadar hatta daha ötelere giden bir hizli tren ile ilgili çalismalarin yapildigi konusuluyor hizli treninin Sorgun da mutlaka durmasi gerektigi tartisiliyordu.

Yerköy e kadar yaptigim tren yolculugu sirasinda Yozgatli, Kirikkaleli, Kayserili, Nigdeli, Adanali sanatsever dostlar ile kisa araliklarla siir sohbeti ettik.
Gece yarisi Yerköy e indik.Gece Yerköy Ögretmenevi Konukevi nde kaldim.08 07.2011 Günü saat 07.00 de Yozgat a gidecek minübüsü beklerken yeni yeni açilan isyerlerini ziyaret ettim.

Temizlik görevlileriyle, simitçilerle, gazetecilerle, berberlerle duraklarda bekleyen Yerköylüler ile selamlastim.
 
Türkiye Sevdasi nin 358. Tanitimi Yozgat ve Ilçeleri nde yapildi..
 
Yozgat ve ilçelerinde Yozgatlilar in yasadigi yerlerde çok begenilen  Yozgat Sevdasi isimli siirin yazari olarak Türkiye Sevdasi isimli projenin sahibi olarak Süsiyad Baskani olarak geldigim Yozgat ta birkaç etkinlik yaparak; 12. Uluslararasi Yozgat Sürmeli Siir Söleni ne katkida bulunmayi programlamistim. Bu sebeple Türkiye Sevdasi nin 358.Tanitimini Yozgat, Yerköy de baslattim.

Çarsi pazar ziyaretlerimde tanisip konustugum Yerköylüller e Türkiye Sevdasi sayfalarindan örnekler verdim. Yozgat Sevdasi isimli meshur siirimi de imzali olarak armagan ettim. Hareket saati gelince Yerköy-Yozgat minübüsü ile Yozgat ulastim.
Yozgat a kaçinci kez gelisimdi saymadim ama..yine ayni heyecanla hissettim Bozok-Kinik havasini.

Toplanma yeri Yozgat Il Kültür ve Turizm Müdürlügü idi.
Yolboyu selamlasmalar sonunda Yozgatli Berberim hosgeldin diyerek karsiladi beni.
Programi da..Dernegi de..Ahmet Sargin, Osman Yüksel, Nuh Sahin, Salim GülbahçeMehmet Karaaslan ekibini de iyi taniyan bir suurlu Yozgatli ile siir güzelliginde bir sohbet ettik..saç sakal trasi olurken. Ve bir bardak demli çay..Yozgat konukseverligi hemen hissettirdi kendini. Hersey siir güzelliginde oldu.

Müdürlük teki görüsmelerimizin ardindan Yozgatli  Asiklar Ozanlar Kiraathanesi asil bulusma yerimiz oldu.Tanisma, siirlerin sarkilarin türkülerin demli taze çaylarin sicakliginda ve yöresel kahvaltiliklarin lezzetinde yapildi.

Ilk defa tanistigim asik ozan sair siir yorumcusu saz ve ses sanatçisi dostlarin birçogu ile kirk yillik dost muhabbetiyle kucaklastim.

Türkiye nin dört bir yanindan etkinligi takip eden siir ustalari ile paylastiklarimi ve iletilen selamlari telefon mesajlarini aktardim..Birbirini taniyanlara.

Özellikleri ve Güzellikleriyle Yozgat ve Ilçeleri için çok büyük önem arzeden Egitimci Sair Yazar gazeteci Ahmet Sargin imzali Tanitim Turizm Kültür Sanat Eseri YOZGAT YEVDASI, Yozgat Sairler ve Yazarlar Birligi Yayini olarak edebiyat dünyamiza girmisti..

Bu siir söleni kapsaminda Yozgatlilar a kalici bir eser kazandiran Ahmet Sargin nin mutlulugunu paylastim hal hatir sormalar arasinda..
Ne güzel bir baslangiç..
Ne güzel bir ortak payda..
Yozgatli Cemil Ciçek in Meclis Baskani olarak Yozgat a gelisi sirasinda Egitimci Sair Yazar

Gazeteci ve Halk Bilimcisi Ahmet Sargin imzali Yozgat Sevdasi isimli ciddi bir projenin hayata geçirildigini görmek ne yüce bir duygu..
 
Yeni Ufuk Gazetesi, Anadolu Ajansi basta olmak üzere birçok medya kurulusunu Süsiyad Baskani olarak aradim ziyaret ettim. Sarikaya da Türkiye Sevdasi konulu karma Siir Sergisi açacagimi, Türkiye Sevdasi nin 358. Tanitiminin Yozgat ve ilçelerinde yapildigini; Siir sergisinde,  12.Uluslararasi Yozgat Sürmeli Sairler Söleni için Yozgat a gelenlerin siirlerine de Türkiye Sevdasi isimli eserde yer alan asik ozan ve sairlerin siirlerine de yer verecegimi söyledim.Cuma namazi sonrasinda Yozgat Sarikaya ya hareket ettik.Yozgat Sarikaya Belediye Baskanligi ni ziyaretimizde Baskan a,  Sarikayali medya mensuplarina Türkiye Sevdasi armagan ettim. Yozgat Sevdasi isimli siirimi imzali olarak verdim.Belediye önünde hatira fotografi çektirdik.Çarsi pazar esnafini Sarikayalilar i selamliyarak Tarihi mekanlara  oradan da Baskani Sair Siir Yorumcusu ve tsm sanatçisi Kelami Akdemir olan Sarikaya Sairlar Siir Yorumculari ve Asiklar Dernegi ne ugradik.Burada Siir sohbeti, siir atölyesi çalismasi yaptik ve yine ayni ortamlarda siir müzik sarki türkü dinletisi gerçeklestirdik.Türkiye Sevdasi konulu Karma Siir Sergisi hazirliklarini Siir Yorumcusu ve Siir Programlari Sunucusu Süreyya Kaya ile birlikte Dernek mutfaginda yaptik.Aksam Yemegi yozgat Sarikaya yöresel yemeklerinden olusmustu.Yemek sonrasinda Egitimci Sair Nuh Sahin in dualariyla emegi geçenlere tesekkürlerimizi, Yüce Yaradan a sükranlarimizi ebedi aleme göç eden ceddimize de rahmet dileklerimizi bildirdik.Yemek sonrasinda Sarikaya Termal Tesisleri yanindaki Sarikaya Kültür Sanat Etkinlikleri Meydani nda yerimizi aldik.
Türkiye Sevdasi Konulu Karma Siir Sergisi ni de Alucrali Fotograf Sanatçisi Orhan Çinar ile birlikte açtik.
Sergi de; Amasyali Afet Sair Afet Kirat , Fatsali Hasan Gencay, Malatyali Bahri Çavusoglu, Alisarli Nurhayat Sakarya, Bandirmali Hülya Sönmez, Yozgatli Muglali Ilknur Mersin, Ordulu Cemile Düzgün, Nigdeli Ibrahim Güleç, Emirdagli Rabia Baris, Sivasli Efsane Sair Sabiha Serin, Kirsehir Gelini Zübeyde Gökbulut, Adanali Harika Sair Harika Ufuk, Kastamonulu Ozan Yakuti, Kirklarelili Alaeddin Ikican, Yozgatli Sairler Salim Gülbahçe, Nuh Sahin, Ahmet Yetim ve Osman Yüksel gibi onlarca asik ozan sairin siirine yer verdik.
Sarikaya Siir Müzik Sarki Türkü Söleni sunumunu yogun ilgi ortamlarinda Kelami Akdemir ile Siir Yorumcusu Nurbanu Sargin yapti. Program sonunda Kelami Akdemir e  2011 Hikmet Okuyar Siire Üstün Hizmet Ödülü ile bir adet tesbih bir adet Türkiye Sevdasi ve bir dürüm Sebincevizli Dut Pestili armaganlarini sanatsever konuklarin huzurunda tosaybir Baskani Ahmet Sargin sahitliginde teslim ettim.

Gece sonunda Yozgat merkezine döndük.

09 07.2011 yeni bir etkinlik için bizi bekliyordu.
Gecenin sonunda kaldigimiz yurdun bahçesinde yaptigimiz sabah sporu sirasinda Kosovali, Mekedonyali, Bulgaristanli, Azerbaycanli siir dostlari ile siir sohbeti ettim.
Siire severlere Türkiye Sevdasi tanitim sayfalarindan örnekler verdim.
 
Azeri siir dostlarina Prof Dr Bahtiyar Vahapzade siirlerinden  ve  bana ait  Biraz Daha Hürriyet Için.. isimli siirimden söz ettim.
Sabah kahvaltisi için gittigimiz  Çapanoglu Turistik Tesisleri nin bulundugu Kentpark a  asiklar ozanlar sairler ve siir yorumculari anisina SEBINGÜLÜ FIDANI diktik.
Sair Temel Ata basta olmak üzere birçok asik ozan sair ve siir yorumcusu dikim isi ile bizat ilgilendi.
Siir ustalarina hitaben Süsiyad Baskani olarak yaptigim Tesekkür konusmamda; Sebingülü için bir siir de sen yaz.. deyisimi bir kez daha yeniledim.
Türkiye Sevdasi nin 358. Tanitimi, Yozgat Otogari nda parklarda bulvarlarda cadde ve sokaklarda devam ediyordu.
Yozgat Kültür ve Turizm Müdürlügü salonunda baslayan Yozgat Sürmeli  Siir Aksamlari Dinletisi güzel sunumlarla siir sarki türkü coskusu içinde asiklarin deyisleri duyarliliginda zirve yapti.


Valilik, Belediye, Halk ve Medya temsilcileri salonda yorgunluklarinin gerginliklerini program sonunda siire sevgi saire saygi duyarliliginda siir gibi bir programin enginligine gömdüler gönüllerince.

Siir yorumcusu olarak sahne alanlar arasinda Yozgatli Siir Yorumcusu Yasemin Dogru yu görünce bir kez daha heyecanlandim.
Yosaybir Baskani Ahmet Sargin a, Yozgatlilar a Yozgat Sevdasi isimli eseri kazandirdigi için Yozgat ve Ileçerinin tanitim turizm kültür sanat etkinliklerine Halkbilimcisi duyarliliginda ve siir güzelliginde yaptigi ciddi ve saygin öncülük hizmeti için  verilmesi kararkastirilan 2011 Hikmet Okuyar Siire Üstün Hizmet Ödülü ile Türkiye Sevdasi armagani  hazirunun huzurunda Yozgat Belediye Baskan Yardimcisi tarafindan teslim edildi.
10 Temmuz 2011 Yozgat Yerköy Siir Etkinlikleri de daha ilginç ortamlarda gerçeklestirildi.
Yozgat Yerköy Çelikler Üretim Tesisleri nde 10.07.2011 günü tertiplenen kahvaltili siir müzik sarki türkü yorum sunumlari Sögüt gölgelerindeki çay sohbetleri ve veda vaktini animsatan hatira fotograflari Mehmet Gül duyarliligindaki Yozgat hatiralari siir yüklü duygularla paylasildi.
 
 12.uluslararasi Yozgat Sürmeli Siir Sölenine Kayseri den katilan Sair Yazar Sergül Vural a, 14. hikmet Okuyar Ödüllü siir Yarismasi ile irtibatli olarak verilmesi kararlastirilan 2011 Hikmet Okuyar Siire Üstün Hizmet Ödülü Yozgat Yerköy Çelikler Tesisleri nde tertiplenen  program arasinda Ilesam Denetleme Kurulu Baskani Sair Siir Yorumcusu Durak Turan Düz tarafindan teslim edildi.Ben de Sergül Vural a Sebingülü ile Siirlerle Sebinkarahisar isimli Antoloji yi armagan ettim.

Çamlik ta tertiplenen karpuz ziyafeti ve siir sohbeti sirasinda, birçok siir dostu ile agabey kardes münasebetleri içinde  siir dostu veya gönül dostlugu duyarliliginda görüsmelerim oldu.
 
Netice itibariyle;
 
Etkinlikleri, Asiklik, ozanlik, sairlik,  siir yorumculugu; özel yetenek, bilgi, beceri ve yogun emek isteyen; ciddi ve saygin bir meslektir.
Hikmet OKUYAR
Süsiyad Baskani

özdeyisimle degerlendirerek yakindan takip edip paylasan siir dostlarimizi; Yosaybir Baskani Yozgatli Halkbilimci Egitimci Sair yazar Gazeteci Ahmet Sargin nin sahsinda Sebingülü sunumlarimla ve siir yüklü duygularla selamliyorum.
12. Uluslararasi Yozgat Sürmeli Siir Söleni, Yozgat Sevdasi ile bütünleserek kalici izler birakmaya devam edecek.

13. Uluslararasi Yozgat Sürmeli Siir Söleni; baska festivallerin ve etkinliklerin gölgesinde kalmadan, özel ödenekleri ve ve bagimsiz programlariyla Yozgat meydanlarinda ve ilçelerinde kutlansin istiyorum.  13. Uluslararasi Yozgat Sürmeli Siir Söleni ile Ahmet Sargin imzali Yozgat Sevdasi isimli TANITIM TURIZM KÜLTÜR SANAT ESERI mutlaka Kültür ve Turizim Bakanligi TANITIM FONLARI ile desteklenmeli; yeni isimlerin ve yeni eserlerin ortaya çikmasina vesile olmalidir. dilegimi bir kez daha yeniliyorum..
 
Saygilarimla.
 
Hikmet OKUYAR
Süsiyad Baskani

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.