Uncategorized

Hikmet Okuyar dan Alucra Türküsü

METEHAN ile ALUCRA TÜRKÜSÜ / Hikmet OKUYAR
 
Bir Acun güzeligindeki program ve sunumla ünlenen; Türkiye genelinde özel yetenekli oldugu söylenenler arasindan jürinin ve izleyicilerin oylariyla belirlenen Siz Bir Yeteksiniz programina Karadenizli Foklörcü Sporcu ve Siir Yorumcusu Metehan da katilsin Siir Yorumcusu olarak Alucra Türküsü isimli çok ünlü eserimi seslendirsin istedim.
 
Ilkögretim Okulu Yöneticileri, Rehber Ögretmenler ve Sinif Ögretmenleri özel yetenekli ögrencilerle geçen yillara göre daha duyarli bir sekilde ilgilenmeye basladilar.
Hem özel yetenekli ögrencilere yeni ufuklar açmak, hem ögrenci velilerine daha çok ilgili olmalarini saglamak, hem de okul etkinliklerinde arti basari kazandirmak adina çok güzel faydalar elde ediliyor.
Acun programlarindan ve okullarin etkinliklerinden takip ettigimiz özel yetenekli ögrencilerimiz ile ilgilenirken Alucra Türküsü gibi ünlü eserimin MP3 Uzmani Siir Yorumcusu ustalara da ulasmak için Türkiye genelinde ve Avrasya da iletisim kurdugumuz asik ozan sair siir yorumcusu müzisyen bestekar saz ve ses sanatçisi dostlari arayarak bilgilendiriyoruz.
 
Babapinar, Karaagaç,  Kemalli, Mesudiye, Topçam, Yunusemre isimli mahalleleri;
Aktepe, Arda, Arduç, Armutlu, Aydinyayla, Bereketli, Beylerce, Boyluca, Çalgan, Çakrak, Çamliyayla, Demirözü, Doludere, Dereçiftlik, Elmacik, Fevzi Çakmak, Günügüzel, Gökçebel, Gürpinar, Hacili, Igdecik, Kabaktepe, Kaledibi, Kamisli, Karabörk, Koman, Konakli, Köklüce, Kavaklidere, Pirili, Subasi, Suyurdu, Tepeköy, Tohumluk, Yesilyurt ve Yükselen isimli köyleri ile ünlü bir ilçe.. Alucra.
 
Hoca Ahmet Yesevi nin Orta Asya dan Anadolu ya gönderdigi alperenler nesli tarafindadan yeniden yurt edinilen özellikleri ve güzellikeriyle ünlü bir vatan topragi Alucra..


Alucra Kaymakamligi, Alucra Belediyesi, Alucra Mahalleleri, Alucra Köyleri, Çagirgan Veli Anma Toplantilari, Fevzi Çakmak Kültür Sanat Etkinlikleri, Alucra Ekin Festivali, Yayla Senlikleri, Köklüce Hünkar Kalesi Etkinlikleri sürekli ilgi alanimda bulundu Alucra Sevdasi ile Alucra Türküsü ile..


Alucra Dernekleri Birligi, Alucrali Isadamlari Dernegi, Alucralilar Vakfi, Alucra Kent Konseyi, Alucralilar Egitim Dernegi; sosyo ekonmik alanlarda, siyasi yelpazede, tanitim turizm kültür sanat çalismalarinda yeni eserlerin yeni isimlerin ortaya çikmasi için yogun çaba harciyor.
 
Bazen akmasa da damlayan hükümet kaynaklariyla bazen de gönüllü halk önderi Alucralilar birlikteliginin özverisiyle yollar camiler okullar köprüler çesmeler ekleniyor kalici ve hayirli hizmetler listesine..
 
Demokrasi kahramanlarinin, bagimsizlik öncülerinin üretken insanlarin ve mütesebbis yatirimcilarin basarilarini da dikkatle yakindan takip ediyoruz.
 
Eksik aksak durumlar olsa da basarilarla kivanç duyuyoruz..
 
Yüzlerce binlerce Alucrali genç yetisiyor Alucra dan Alucralilar in yasadigi yerlerden. Ilham Kaynagimiz oluyor Arif Ozanlar. Kasim Hoca, Ihsan Tekoglu gibi halk önderleri sembol insanlar; Alucra Sevdasi etrafinda saglam birliktelikler olusturuyor her iki cihan adina.
Daha önceki yazilarimda nasil yazildigini vurguladigim Alucra Türküsü elden ele dilden dile kulaktan kulaga çok dolasti çok ünlendi gerçekten.


Hünkar Kalesi eteklerinde Köklüce de yazimina basladigim, Arda Bogazi nda, Fevzi Çakmak siperlerinde, Boyluca da ziyaretlerimde,  Karabörk deki Demokratlar Meydani nda, Peksimet Tepesi nde sekillendirdigim Alucra Türküsü; Alucrali Halk Önderleri sahitliginde Alucra Ekin Festivali nde daha sonra da Istanbul, Okmeydani nda Alucralilar Vakfi nda Alucrali Gençler e armagan edildi.

Nerede kim tarafindan okundugu konusunda çok fikir sahibi olacagiz yasadikça.
Alucra Türküsü ne kadar ünlü siir yorumcusu tarafindan okunursa okunsun ben yine bir çesme basinda bir çoban sesinden dinlemek isterim öncelikle..

Yanik kaval esliginde,

 

Iste o meshur türkü Alucra Türküsü..
 
ALUCRA TÜRKÜSÜ diye diye..
 
ALUCRA TÜRKÜSÜ

Maziden atiyi seyir eylesem..
Ilk önce aklima Alucra gelir.
Alucra yi tarihlerden söylesem..
Sözlerimiz altin sayfada kalir.


Töremizin usulünce bezenen,
Gelenekle yasamaya özenen,
Horasan dan Boyluca ya uzanan..
En sanli serefli rütbeyi bulur.


Siper olduk Fevzi Çakmak Köyü ünde,
Karabörk bir sembol sanli soyunda,
Bal tadi var gözedeki suyunda..
Duymak yetmez orda yasayan bilir.


Köylerini yeni haliyle görsek,
Gelinkaya üzerinde az dursak,
Yükselen den Doludere ye varsak..
Ozanlar Arif in sözüne gelir.


Alucrali, yigitlerden birisi,
Alucra da yigit tümen yarisi,
Iste hedef.. desem, gelir gerisi..
Hizmet yarisinda yerini alir.


Meshur etsek ekmegini balini,
Sürü yapsak davarini malini,
Asvalt ile dösettirsek yolunu..
Takdir, dua semalara yükselir.


Köklüce de dedim diyecegimi,
Önceden bilirim, duyacagimi,
Her sartina pesin uyacagimi..
Bildirsem Alucra Sevdasi olur.


Hünkar Kalesi de bir baska sembol
Ahmet Yesevi den Çagirgan a yol.
Pirimiz Abdi ce gönüllere dol..
Desem orda hemen Hakk için ölür.


Oktay Ergün, Kasim Hoca, Tekoglu,
Her ocakta birkaç Er, Yigit, Dolu.
Her kimin Arda ya düserse yolu..
Okuyar sözünde kendini bulur.Hikmet Okuyar-Alucra/Giresun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.