SON DAKİKA!
giresunespiyeibrahimakgun

İBRAHİM AKGÜN OTÇU GÖÇÜ YOK NEDEN PİDE FESTİVALİ VAR?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Espiye İlçe Başkanı İbrahim Akgün bir süre önce gelen şehitler nedeniyle iptal edilen Otçu Göçü festivali ve yapılması planlanan 6. Pide Festivali nedeniyle Espiye Belediye Başkanı Erol Karadere’ye veryansın etti.

ibrahimakgunespiyegiresun

CHP Espiye İlçe Başkanı İbrahim AKGÜN’ den Veryansın ;
“BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU”

2012 Temmuz ayı içinde yapılması gereken 15. Karaovacık Otçu Göçü Yayla Şenliği şehitlerimize saygı gerekçesiyle Espiye ve Soğukpınar Belediye Başkanlıklarınca iptal edilmiştir. Aynı Belediye Başkanlığı bu kez 14/07/2012 tarihinde “6. Pide Şenliği” nin yapılması için start vermiştir. Adama sormazlar mı? “BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU” diye. Sn. Erol KARADERE söylemleri ve yaptıkları birbirini tutmayan bir Belediye Başkanı portresi çizmektedir.

Giresun’un 2. Büyük ilçesi Espiye’mizin tek yayla şenliği olan Karaovacık Otçu Göçü Yayla Şenliğinin, şehitlerimize saygı gerekçesiyle iptal edilerek “6. Pide Şenliği” nin sazlı-sözlü kutlanmasını yöre insanımızın ve esnafımızın takdirine bırakıyoruz.
Atalarımızın bizlere bıraktığı, bu kültürel mirasımız olan “OTÇU GÖÇÜ” yıllarca yöremiz insanları tarafından yapılmakta iken, son 15 yıldır bu tür geleneklerin daha etkin yapılması için Espiye ve Soğukpınar Belediyeleri öncü olmuştur. Bu yıl bu geleneği iptal edenler, tarih karşısında sorumludurlar. Yöre halkımız, esnafımız ve gurbetçilerimiz bu tarihi gelenekten mahrum bırakılmıştır.
Yöremiz esnafı içinde çok çok önemli olan bu şenliğe darbe vuranlar dolayısıyla Yayla Turizmini ve Ticaretini de baltalamışlardır.
Çevre il ve ilçelerimizde Kümbet, Kulakkaya, Çıkrık Kapı, Sağrak Gölü, Kazıkbeli vs. gibi yayla şenlikleri iptal edilmeden tüm güzelliği ile yapılmaktadır.

CHP olarak, ecdadımızın bizlere aktardığı, kültürel mirasımız “OTÇU GÖÇÜ” geleneğini gelecek nesillere taşımak ödevimiz ve görevimizdir. Bu hissiyatı yüreğinde duymayanlar, bu görevi eline yüzüne bulaştıranlar, ilk seçimlerde bu kutsal vazifeyi ehillerine bırakmalıdırlar dedi.

İbrahim AKGÜN
CHP Espiye İlçe Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.