SON DAKİKA!
imamhatiplisesimezunlarivemensuplarivakfi

İMAM HATİPLERE KAYIT NEDEN ZOR?

İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Vakfı (ÖNDER) Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut E-Okul üzerinden İmam Hatip Liselerine kayıt yaptırmanın imkansız olduğunu iddia etti.

drhuseyinkorkut

İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut, “Eğitim kurumlarına kayıtlar devam ederken İmam Hatip Okulu öğrencileri e-okuldan kayıt yaptıramıyor.

Kayıp yaptıramayan öğrenciler mecburen diğer eğitim kurumlarına yöneliyor.” dedi. Korkut, İmam Hatip Liselerinde ve üniversitelerde kılık kıyafet sorunun çözülmesine rağmen bütün eğitim kurumlarında sorunun devam ettiğini söyledi.

İmam Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut, yeni eğitim sistemiyle ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulundu. 4 4 4 kademeli eğitim yasasının eğitimi dar ideolojik kalıplardan kurtaracağını belirten Korkut, ” Öyle ümit ediyoruz ki anılan yasa aynı zamanda 28 Şubat sürecinin ürünü olan sekiz yıllık kesintisiz eğitim garabetinin ülkemizin refah ve kalkınması üzerinde yol açtığı hasar ve zararların telafisine de ciddi katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Bazı uygulamalarda hâlâ adımlar atılmadı;

28 Şubat sürecinin bazı uygulamalarının hala devam ettiğini de belirten Korkut “28 Şubat sürecinden önce karma eğitim konusunda kız ve erkek ayrı okullar vardı. İmam Hatip Liselerinde bu uygulamanın olmasına karşın diğer eğitim kurumlarında da olmasını istiyoruz. Hükümet bu konu hakkında adım atmadı. Yanlış uygulamadan dönülmesi gerekir. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmış olması hem ekonomik açıdan zorluyor, hem de 8.sınıfa gelmiş öğrencileri farklı bir mesleğe yönelmesini sınırlandırıyor. Zorunlu eğitim tercihe bırakılmalıdır” diye konuştu.

İmam Hatip Liselerine kayıtlarda sıkıntılar var;

Kayıtlarda sıkıntıların olduğunu belirten ÖNDER Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut, “Eğitim kurumlarına kayıtlar devam ederken İmam Hatip Okulu öğrencileri e-okuldan kayıt yaptıramıyor. Kayıp yaptıramayan öğrenciler mecburen diğer eğitim kurumlarına yöneliyor. 17 Ağustos’a kadar ön kayıtlar alınacak. Ara sınıflara ortaokul İmam Hatiplerine ciddi talep olmasına rağmen öğrenci kayıt edilmiyor. Bu konu hakkında hemen çalışma yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Kılık kıyafet konusunda sorun bitmedi;

İmam Hatip Liselerinde ve üniversitelerde kılık kıyafet sorunun çözülmesine rağmen bütün eğitim kurumlarında sorunun devam ettiğini de belirten ÖNDER Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut, ” 5. ve 6. sınıfa geçen kızlarımız için ortaokulda kıyafet konusunda problem devam ediyor. Altı çizilmesi gereken bir olay. Bu konu hakkında da gereğinin yapılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Eğitim, vesayetten kurtulacak;

Yasanın Türkiye’de eğitimin tekçi ve vesayetçi bir yapıdan kurtarılması için temel kodlar içerdiğine dikkat çeken Korkut “Meclisin millet iradesini temsilen sergilediği yasama iradesinin ve buna temel teşkil eden demokratik anlayışın yürütme zaafa uğratılmadan uygulamaya dönüştürülmesinin kanunun beklentilerinin bir gereği olduğunda şüphe yoktur” ifadelerini kullandı. Ayrıca hükümetin bu konuda velilere ve öğrencilere yardımcı olması gerektiğini söyleyen Korkut 5.sınıfa geçen öğrencilerin velilerinin tamamının ekli dilekçe örneğini ikamet ettiği ilçedeki milli eğitim müdürlüklerine elden vermelerinin sağlanması gerektiğini belirtti. ÖNDER Genel başkanı Dr. Hüseyin Korkut vatandaşların ekli dilekçe örneğini de iadeli taahhütlü posta ile makamlara iletilmesinde devletin öncü olmasını istediklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.