SON DAKİKA!
sonsozgazetesiincizere

İNCİ ZERE İDDİALARI YANITLADI

Giresun’un Bulancak ilçesinde sergilediği muhalif tutumla dikkatleri üzerine çeken Gazeteci İnci Zere bir süredir devam eden Valilik Makamında gizli çekim iddialarına yaptığı yazılı açıklama ile yanıt verdi.

incizere

İşte İnci Zere’nin açıklamaları;

24 Kasım 2012 günü Giresun Valisi Dursun Ali ŞAHİN’İN daveti üzerine Valilik makamında, Görele’ye yapılacak katı atık bertaraf tesisi ile ilgili görüşmeye Ali DURSUN’un daveti üzerine bende katıldım. Ali DURSUN ile birlikte, orada tanıştığım iki kişi daha yapılan toplantıya katıldılar. Bu görüşme esnasında çöp tesisi ile ilgili sorunlar konuşuldu.

Bu görüşme de bilgim dışında gizli kamera kaydı yapılmış. Yapılan kayıttan hiçbir şekilde haberim olmadığı daha sonra sosyal paylaşım sitesinde de yayınlanan görüntülerden de anlaşılmaktadır. Ben sadece gazeteci kimliğimle yapılan davet üzerine görüşmede hazır bulundum. Gizli kayıt yapanların gaye ve niyetleri hakkında da hiçbir bilgim ve görgüm yoktur. Olamazda. Bir gazeteci olarak asla tasvip etmeyeceğim bu olayla hiçbir ilgim olmamasına rağmen mağdur duruma düşen ve sanık olanda ben oldum.

Bu görüşmenin ardından 15 Aralık Cumartesi akşamı saat 17.00’de evime yapılan baskınla arama yapılarak görüşme esnasında gizli kayıt yapıldığı gerekçesi ile bilgisayarlarım, Flash belleklerim ve fotoğraf makineme el koyuldu. El konulan elektronik cihazlarımı, CMK’nın 134.maddesinde belirtilen yasaya göre, açıkça net bir şekilde belirtilmesine rağmen, imajları alınıp bir kopyasının bana verilmesi gereken cihazlarıma bu işlem yapılmadan, alıkonulmuştur.

Basın bir kamu hizmetidir ve bu kamu hizmetinin yürütülmesi için bu cihazlardan faydalanılmaktadır. Bir bakıma bu davranışla basına örtülü sansür uygulanmaktadır.

Gizliliği olmayan bir görüşme, gizli çekimle kayda alınıp sosyal paylaşım sitesinde yayınlanmıştır. Ancak yayınlanan görüntülerin tamamında ben bulunuyorum. Bilgim haricinde yapılan bu çekimlerde tamamen ben varım. Gazetecilik mesleği yapan bir yana, okuma yazması olup gazete okuyan herhangi bir kişi bile kendini gizli çekimle çekip sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılmayacağını bilir ve bu iddialara güler. Olayın mağduru ben iken sanık durumuna düşürülerek görüntüler ulusal basında haber yaptırılmıştır.

Devlet eli ile bu ülkede cinayetler işlendi, suçlar işlendi ve bunu yapanlar bugün yargı önünde hesap veriyor. Şahsıma karşı yapılan bu cürmün devletin ilgili birimleri tarafından biran önce ortaya çıkarılmasını talep ediyorum. Bu olaya iştirak eden ve ihmali bulunanlar ile ilgili gerekli hukuki işlemler yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.