SON DAKİKA!
giresunekoturizminecekoyu

İNECE KÖYÜ GİRESUN VALİSİ ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Karadeniz´in İlk Eko Turizm Köyü İnece, turizmde model köy seçilmelerinden dolayı Giresun Valisi Dursun Ali Şahin´e teşekkür ziyaretinde bulundu.

GİRESUNİNECEKOYU

Model köy seçildikten sonra Marka Kent Giresun ekibinin eğitim çalışmaları ile çok kısa bir sürede turist ağırlayacak kapasiteye ulaşan köy, geçtiğimiz haftalarda Kıbrıs´tan gelen ilk turistlerini ağırlamıştı. Gelen turistlerin çok büyük bir memnuniyet oranı ile köyden ayrıldıklarını belirten tur operatörü Enver Türkmen, ilk ziyaretten çok kısa bir süre sonra hemen Kıbrıs´tan yeni turist gruplarının rezervasyon yaptırdıklarını belirtti.

Ağustos ayı ile birlikte köye gelecek turistleri yeni sürprizlerle karşılayacaklarını belirten Marka Kent Giresun ekibinin eko turizm sorumlusu Emine Yüksel de; ” İnece Köyü Projesi Karadeniz Turizminin yeni bir evresi. Artık Karadeniz´e gelenler sadece doğa ile yetinmiyorlar. Kültüre dokunmak istiyorlar. İşte biz de İnece´de bunu yapıyoruz. Gelen turistler köylülerimiz ile beraber yaşıyor, yemeklerini beraber yapıyor, taflanı, fındığı birlikte topluyorlar. Çocuklar folluktan yumurta alıyor, bayanlar hamur açıyor, erkekler ise tarlaya köylü ile beraber gidiyorlar. Köye gelen turistler gündüz köy yaşantısı yaşar iken gece de Kına gecesine katılıyorlar. Yani Giresun kültürü, İnece köyü üzerinden gelen turistlere hissettiriliyor.” dedi.

Vali Dursun Ali Şahin de İnece´de yapılan turizm aktivitelerinin arkasında olduğunu belirterek, ” Giresun İli olarak dünyanın en seçkin turizm destinasyonlarından biri olma amacıyla yola çıktık. Bunun başarılacağına gönülden inanıyoruz. Şu anda bir çok alanda eş zamanlı olarak turizmde markalaşma çalışmaları yürütülüyor. Bu amaçla Türkiye´nin önde gelen marka uzmanlarından Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik´in koordinatörlüğünde Marka Kent Giresun ekibi kurduk. Bu alanda yapılan çalışmaların somut bir çıktısı da İnece Köyü oldu. Köylülerimizi başta muhtar olmak üzere gönülden tebrik ediyorum. Büyük bir özveri ile çalışarak çok kısa bir zamanda turist ağırlayacak konuma geldiler.” dedi.

Vali Şahin, yöresel kıyafetleri ile ziyarete gelen İnece kadınlarından İnci Karakaya´nın ikram ettiği içi Meşhur İnece Taflan´ı ile dolu sepeti alır iken İnecelilerin önüne yeni bir hedef koydu. “Sizler eko turizm alanında Karadeniz´de bir ilk oldunuz. Gelen Kıbrıslı turistlerin memnuniyeti ve hemen ikinci, üçüncü grubun rezervasyon yaptırması sizin bu işi uluslar arası boyutta yapabileceğinizin göstergesi oldu. Bugün Fransızların %53´ü tatillerini köylerde geçiriyor. Amerika´da her yıl 70 milyon insan kırsal turizm aktivitesi yapıyor. Hedefimiz bu ülkelerden turist çekmek olsun. Karadeniz coğrafyası gerek Avrupalıların gerekse Arapların hayran oldukları bir bölge. Yabancı turistleri daha fazla köyünüzde görmek istiyorum.” dedi.

Vali Şahin´in bu sözleri üzerine Marka Kent Giresun Ekibinin koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik de İnece tanıtımlarının en kısa zamanda İngilizce ve Arapça´ya çevrileceğini ve yabancı turist getirecek seyahat acenteleri ile irtibata geçileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.