SON DAKİKA!

İTALYAN YÖNETMEN GİRESUN’A HAYRAN KALDI

Giresun Belediyesi ev sahipliğinde yapılan 6. AB İnsan Hakları konulu film günlerine katılan ‘Saatte 2 Avro’ filminin yönetmeni İtalyan Andrea D’Ambrosio, gelecekte bu şehirde bir film çekmek istediğini söyledi.

İtalya Türkiye Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Emilio Sessa Giresun’un diğer şehirlere benzemediğini, insanı çeken, etkileyen ve sıcaklık veren bir yapısı olduğunu, yaz mevsiminde tekrar gelip bu güzel kenti daha iyi tanımak istediğini, sıcak karşılamadan dolayı Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya tekrar teşekkür ettiğini söyledi.

İtalyan yönetmen Andrea D’Ambrosio ise, Vahit Sütlaş Sahnesi’nde ‘Saatte İki Avro’ filminden sonra izleyicilerle bir söyleşi yaptı. Filmde konu ettiği işçilerin durumunun dünyanın birçok ülkesinde, Türkiye de benzer olduğunu, insan yaşamından ortak bir bölümü beyaz perdeye aktarmaya çalıştığını söyledi. Giresun’u ve halkını tanıdığı için kendisi şanslı hissettiğini dile getiren yönetmen Andrea D’Ambrosio görüşlerini şöyle aktardı; “Bu tatlılar bu kokular yaşayan bir şehri yansıtıyor. Giresun harikulade bir şehir… Kıyı şehri ve özellikle de Karadeniz üzerinde bulunması bana büyük mutluluk veriyor. Burada bulunmam, size çok samimi bir şey söyleyeyim evimden kilometrelerce uzaktayım ve kendimi evimdeymiş gibi hissediyorum. Çok güzel bir duygu… Neden olmasın ilerde Giresun’da da bir film çevirebiliriz.”

‘Bisikletler Arabalara Karşı’ filminden sonra Türkiye Bisikletiler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, küresel hava kirliliği ve büyük metropollerin bisiklete nasıl geçtiklerini anlatarak, bisikletin bir yaşam biçimi olduğunu izleyicilerle paylaştı. Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bahadır Boz, hava kirliliğinin insanlar ve diğer canlılara etkilerini anlattı.

6.AB İnsan Hakları konulu film günlerine katılan sinema ve tiyatro sanatçıları İskender Altın, Nazif Zorlu, Güven Kıraç, akademisyenler Prof. Dr. Hülya Uğur, Öğretim Üyesi Bahadır Boz, Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz’a günün anısına Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez, Meclis Üyeleri Hatice Oral, Erdinç Hıdımoğlu tarafından şilt verildi.

About GG Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.