ARŞİV

Karaahmet Basbakan a Neyi Sordu?

                                            TBMM BASKANLIGINA


Asagidaki sorumun Anayasa ve Meclis Iç Tüzügü geregince Basbakan Sayin Recep Tayyip Erdogan tarafindan yazili olarak yanitlanmasini arz ederim.

                                                                                    Selahattin KARAHMETOGLU
                                                                                         Giresun Milletvekili


TC Ziraat Bankasi AS ve Tarim Kredi Kooperatifleri tarafindan üreticilere kullandirilan kredilerin yeniden yapilandirilmasi neticesinde çiftçimiz bir nebze de olsa rahatlamistir. Fakat endüstriyel tarim neticesinde olusan ekolojik dengesizlik, dogaya verilen zarar, tarim topraklarinin amaç disi kullanilmasi ve küresel isinma sonucunda ortaya çikan kuraklik tehlikesi maalesef ülkemiz tarimini ve Karadeniz Bölgesi findik üretimini de olumsuz bir sekilde etkilemektedir. Ülkemizin iklim sartlarinda siklikla görülen kuraklik, don, asiri yagis nedeniyle de findik üreticisinin son derece magdur bir duruma düstügü malumunuzdur. Her yil artan girdi maliyetleri tarimsal ilaç ve gübrelerdeki artislari da düsününce özellikle Giresun çevresinde geçiminin tamamini findik ile karsilayan üreticinin findik rekoltesinde ki düsüsle birlikte Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatiflerine olan borçlarini ödeyebilme imkani kalmamistir. Bu nedenle;


 

1.Üreticilere kullandirilan tarimsal kredilerin yeniden yapilandirilmasi yönünde kanuni bir düzenleme yapmayi düsünüyor musunuz?

 

2. 2004 don afetinden sonra ödenmesi karari verilen daha sonra bütçe kanunu marifetiyle ödeme imkani tamamen ortadan kaldirilarak  afet yardimi alamayan Giresunlu üretici sayisi ne kadardir? Bu üreticilerimizin alamadiklari yardim miktari ne kadardir?

 

3. Ödenmeyen bu afet yardimlarinin birikmis yasal faizleri ile ödenebilmesi imkanini saglayacak yasal bir düzenleme yapmayi düsünür müsünüz?

 

4. Tarim bütün gelismis ülkelerde desteklenirken ve bütçe kaynaklariyla üretimin artmasi için fonlanirken söz konusu findik oldugunda hükümetinizin halen piyasaci bir anlayisa sahip olmasi nasil izah edilebilir?

 

5. Dünyanin en kaliteli findigini üretmekte olan Giresun üreticisinin findik üretiminden koparilmasi, bahçelerini mecburen terk etmesi tehlikesine karsi bir tedbir almak hükümetinizin gündeminde var midir?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.