SON DAKİKA!
giresunvekilkaraahmetoglu

KARAAHMETOĞLU’DAN ZOR SORULAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan anlaşmalar ile Hazineye Cami ve taşınmazlardan ne kadar para aktarıldığını sordu.

Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu; Diyanetle yaptığı protokol çerçevesinde mülkiyeti hazineye ait cami ve mescitlerin müştemilatında yürütülen ticari faaliyetlerden 23 milyon 795 bin lira gelir elde eden Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfının bu gelirden protokol çerçevesinde hazineye aktarması gereken arz bedelinin ne olduğunu ve hazineye ne kadar para aktarıldığının açıklanmasını istedi.  Bekir Bozdağ’ın ,Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde bu yetkiyi kullandığını ve hazineye arz bedeli aktardığını söylediğini hatırlatarak; 2002-2012 yılları arasında vakfın bu protokol ile ticari faaliyetlerden elde ettiği 23 milyon 795 bin lira gelirden hazineye ne kadar arz bedeli aktardığı sorusuna yanıt istedi.  Selahattin Karaahmetoğlu 13 mayıs’da TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde ayrıca bu gelirin hangi camilerimizin inşaası, bakımı ve onarımı için harcandığını, doğal afetler sonucu hasar görüp vakfın gelirleri ile onarımı yapılan camilerin hangileri olduğunu ve bunlara ne kadar harcama yapıldığının da açıklanmasını istedi. Selahattin Karaahmetoğlunun soru önergesi şu şekildedir:

Diyanet İşleri Başkanlığının, yapılan protokoller ile Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfına Mülkiyeti Hazineye ait camilere baz istasyonu kurdurulması, cami ve mescitleri müştemilatının ticari faaliyetlerde kullandırılması konusunda yetki verdiğini belirttiniz. Vakfın protokoller ile sağlanan yetkiye dayanarak 2002-2012 yılları arasında 23 milyon 795 bin lira gelir elde ettiğini açıkladınız. Vakfın elde ettiği gelirlerden hazineye arz bedeli aktardığını soru önergeme verdiğiniz yanıtta ifade etmektesiniz. Bu hususlarda cevap bekleyen şu soruların yanıtlanması önem arz etmektedir:

1. Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından, akdedilen protokol gereği hazineye aktarılması gereken pay ne kadardır? Vakıf elde etmiş olduğu gelirden hazineye ne kadar arz bedeli aktarmıştır?
2. Ülkemizde ve yurtdışında bulunan camilerden bu gelirle inşası yapılanlar, bakımı ve onarımı yapılanlar hangileridir? Bu gelirden hangi camiler için, yapılan hangi işlere ne kadar harcama yapılmıştır? Doğal afetler sonucu hasar gören, bakım ve onarımı yapılan camilerimiz hangileridir, bu sebeple harcanan para ne kadardır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.