SON DAKİKA!

KATLİAM GİBİ AVCILIK OLMAZ

Giresun’un Piraziz İlçesinde Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Hamdi Arslan “Katliam gibi avlanmanın sonucu Doğu Karadeniz kurudu” dedi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, “Katliam gibi avcılık yapan balıkçılar tespit edilmeli ve bunun önüne geçilmesi için çok etkin kararlar alınmalı” dedi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan,  yaptığı açıklamada, balık popülasyonunun artırılması amacıyla çıkarılan ve yürürlükte olan yasaların yeterli olmadığını savundu.

Hamdi Arslan yaptığı açıklamada ; Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki küçük balıkçıların stokların ve balık türlerinin azalması nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden Hamdi Arslan, şunları kaydetti: “Batı Karadeniz bölgesinde balıkçılığı alternatif olarak yapıyorlar. Oradakiler genelde tarım işleriyle uğraşıyor sezon açıldığında da palamut avlayarak kazanç elde ediyorlar. Ege ve Akdeniz’de çeşitli balık türleri ile alternatifler var. Doğu Karadeniz’de ise balıkçıların yüzde 70’inin alternatifi yok. Balık stokları da azalınca bir hayli mağdur olunuyor. Mağduriyetin giderilmesi için yetkili kurumlar çalışma yapmalı. Özellikle katliam gibi avcılık yapan balıkçılar tespit edilmeli ve bunun önüne geçilmesi yönünde çok etkin kararlar alınmalı. Bu şekilde olursa belki ileride balık türleri artabilir.” Şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.