Uncategorized

Kent Konseyleri Bursa da Toplandi

Türkiye genelinde kurulus asamasini tamamlamis 42 ildeki 63 Kent Konseyi, Bursa Kent Konseyi’nin ev sahipliginde Bursa’da bir araya geldi. Kent Konseylerinin islev ve sorumluluklarinin ele alindigi toplantinin açilisinda konusan Bursa Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Kent Konseylerinin yerel demokrasi platformlari oldugunu hatirlatarak, her kentin yerel demokrasinin gelismesine ihtiyaci oldugunu söyledi.


Giresun Belediye Baskan Yardimcilarindan Osman CINEL’ in katildigi kent konseyi bulusmasi, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Baskanlik Binasi Toplanti Salonu’nda 42 ilin kent konseyi temsilcilerinin katilimiyla gerçeklestirildi. Yaklasik 250 katilimcinin hazir bulundugu toplantinin açilisinda konusan Baskan Altepe, kentlerin bünyesinde barindirdigi nimetler nedeniyle her geçen gün ilgi odagi haline geldigini, günümüzde nüfusun yüzde 80’inin belediye sinirlari içinde yasadigini söyledi.

 

Baskan Altepe, kentlerin bünyesinde barindirdigi nimetler nedeniyle her geçen gün ilgi odagi haline geldigini, günümüzde nüfusun yüzde 80 inin belediye sinirlari içinde yasadigini söyledi. Bu yüzyilin ülkelerin degil, kentlerin yaristigi bir dönem oldugunu vurgulayan Baskan Altepe, bu nedenle yerel yönetimlerin konusuldugu, yerel yönetimlerin güçlenmesinin önem kazandigi bir sürecin yasandigini kaydetti. Gelisen, büyüyen kentlerin iyi yönetilmesinin ancak, toplumun tüm katmanlarinin yönetime katki vermesiyle saglanabilecegini dile getiren Baskan Altepe, söyle konustu: “Bu dogrultuda kent yasaminda kent vizyonunun ve hemsehrilik bilincinin gelistirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunmasi, sürdürülebilir kalkinma, çevreye duyarlilik, sosyal yardimlasma ve dayanisma, saydamlik, hesap sorma ve hesap verme, katilim, yönetisim gibi ilkeler dogrultusunda çalisan Kent Konseylerine büyük önem veriyoruz. Çünkü yerel demokrasinin güçlenmesi tüm kentlerin ihtiyacidir.” Dedi.

 


Oturumlarin sonunda Türkiye genelindeki Kent Konseyleri arasindaki isbirliginin nasil saglanabilecegi tartismaya açildi. Toplantiya katilan Kent konseyleri’nin temsilcileri, birligin nasil saglanacagi yönündeki görüs ve önerilerini aktardi.

 


 

Toplanti sonunda, üst birligin nasil saglanacaginin arastirilmasi için Giresun’ dan gelen heyetinde içinde bulundugu ,  Bursa, Yalova Kocaeli, Gaziantep, Edirne, Manisa, Ordu, Afyon, Karabük, Çanakkale, Denizli, Giresun ve Batman Kent Konseylerinin katilimiyla bir kurul olusturulmasi kararlastirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.