SON DAKİKA!

KERİM AKSU BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Giresun’da yeni atanan Ak parti Giresun İl Başkanı ve Ak Parti Giresun Merkez ilçe Başkanlarının aralıksız basın açıklamaları ile gündeme gelen Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu basın toplantısı ile gündemi değerlendirdi.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu 4,5 yıl boyunca gerçekleştirdikleri hizmetleri ve yaptıkları yatırımları anlattı.

Göreve geldikleri gün ilk hedeflerinden birinin Giresun nüfusun 100.000’i aşması olduğunu belirten Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu yaptıkları bir dizi çalışmalarla kısa sürede bu hedefi gerçekleştirdiklerini belirterek çalışmalarını fotoğraflar ve belgeler eşliğinde başlıklar halinde anlattı.

İTFAİYE BİNASI

1935 yılında yapılan eski itfaiye binası şehir içinde kaldığından dolayı ulaşım sorunu yaşanıyordu. Şehrimizin sahil bandına yeni bir itfaiye binası yaptık. Yine güçlendirdiğimiz donanım ve araç parkımızla artık olaylara daha hızlı müdahale edebiliyoruz. Hiçbir şey Can güvenliğinden önemli değil.

KADINLAR PAZARI PROJESİ

25 yıl boyunca söz verilen Hal Pazarı Projesi’ni hayata geçirdik. Buraya yapılan iki binanın biri belediye hizmet binası, diğeri ise alışveriş merkezidir. Bu bölge cazibe merkezi haline gelerek şehrimize yakışır bir görüntüye kavuşmuştur. Bu proje sayesinde aynı zamanda yıllarca otopark yapılmayan kent merkezine toplam 120 araçlık bir yeraltı otoparkı kazandırmış olduk. Bölgenin sembolleşmiş Kadınlar Pazarı kültürüne de gerekli önemi göstererek pazarımızı daha düzenli bir hale getirdik.

ŞEHİRLER MEYDANLARI İLE ANILIR

“Şehirler meydanları ile anılır” anlayışı içerisinde Bir meydan kimliği bulunmayan şehrimizde 3 önemli çalışmaya imza atarak kentimize yeni meydanlar kazandırdık.

KENT GİRİŞİ

Tek aracın giriş çıkış yapabildiği Şehir girişini, 4 aracın giriş 4 aracın çıkış yapabileceği bir hale getirdik. Her aşırı yağışta olumsuz sonuçlar doğuran, oldukça dar olduğundan dolayı da trafik karmaşasına neden olan şehir girişimizi genişleterek altyapısı ve üst yapısı ile modernize ettik. Kent girişini şehir merkezine bağlayan yolda 24 yılda yapılan kamulaştırmanın 2 katını 20 ayda gerçekleştirerek Kent Meydanı için önemli bir adım attık.

ATATÜRK MEYDANI ŞEHRE HAYAT KATTI

Bu çalışmanın en önemlisi, Giresun’un vitrini niteliğindeki Atatürk Meydanı projesidir. Hazırladığımız bu modern proje ile buraya aynı zamanda bir meydan kimliği kazandırdık. Yeni Atatürk Meydanı şehrimize yakışır bir hal aldı.

MODERN BALIK PAZARI PROJESİ

Şehir girişi bölgesine kurmayı planladığımız modern balık pazarı projesi, 1500 m2’lik bir alana kurulacaktır. Üzerinde 570 m2’lik bir alanı kapsayacak ve içinde 9’ar m2’lik dükkan bulunan balık şeklinde bir pazar bulunacak. Kalan alanda ise bitkilendirme ve çevre düzenlemesi yaparak ferah bir ortam oluşturacağız.

TIBBİ ATIK BERTARAF TESİSİ

Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi, Türkiye’nin en modern tesisi konumundadır.

GİRESUN BELEDİYESİ, CAMİ YAPTIRMA, YAŞATMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ CAMİ

30 kişilik, 100 m2 taban alanı, 90m2 erkekler bölümü, 43 m2 bayanlar bölümü, 42 m2 gasilhane, 15 m minare, 18 m2 oda(evrak kayıt işlemleri için) bay bayan engelli lavaboları, abdesthane

KUMYALI CUMHURİYET PARKI

Sahil dolgu alanımızda bulunan 26.000 m2 lik park ve rekreasyon alanının yapım işini tamamlayarak, “Kumyalı Cumhuriyet Parkı” adı ile açılışını gerçekleştirdik.

GAZİ CADDESİ PROJESİ

Şehrimizin en önemli 3 caddesini modernize etmek için çalışma başlattık. Yıllardır dile getirilen fakat uygulamaya konulamayan Gazi Caddesi’nin trafiğe kapatılma fikri bizim dönemimizde hayata geçti
Bölgede doğalgaz, elektrik, iletişim şebekeleri tamamen yer altına alınırken içmesuyu, kanalizsyon ve yağmursuyu şebekeleri de yenilendi.

 

akpartibeladayiyukseiddiasi

105.000 TON ASFALT

Giresun tarihinin bir sezonda dökülen en fazla asfaltını döktük. Yıl bitmeden 30.000 ton daha asfalt dökmeyi planlıyoruz.

83.000 M2 PARKE

Yol ve kaldırımlarımızı daha modern bir hale büründürdük.

15.000 M3 BETONLAMA

Halkımızı çamur deryalarından kurtardık

4300 M TAŞDUVAR

Halkımızın güvenliğini sağladık.

6800 METRE YOL AÇMA

Açtığımız yollar ile şehrimize nefes aldırdık.

ALTYAPIYI YENİLEDİK

ehrin altyapısını yeniledik. Yaklaşık 297.000 metre altyapı çalışması gerçekleştirdik. 170.000 metre içmesuyu, 127.000 metre yağmursuyu ve kanalizasyon hattı yaptık. Tüm mahallelerimizin su sorununu giderdik susuz mahallemiz kalmadı. (Aydınlar Küçükköy Çaykara), Aldığımız 2 jeneratör sayesinde elektrik kesintilerinde sular kesilmiyor. Ülke genelinde kayıp kaçak miktarı %61 iken Giresun’da %25’lere düşürdük.

TARİHİ HİBE

Girişimlerimiz sonucu “Avrupa Birliği Entgre Su Projelerinin Hazırlanması için Teknik Yardım Projesi” kapsamında projenin detayına göre yaklaşık 55 milyon euro hibe almaya hak kazandık.

KAMULAŞTIRMA

Giresun tarihinin en fazla kamulaştırmasını yaptık. 2400 m2 arsa ve 11 adet bina kamulaştırıldı.

MUHTAR EVLERİ

ehrimizin ihtiyaç duyulan mahallelerine 8 adet muhtar evi yaptık. Muhtarlıklarımızı halkın belediye dışında rahat bir şekilde ulaşabileceği kurumsal bir hale getirdik.

ARAÇ PARKI

Hizmetlerimizi daha verimli yapabilmek adına araç filomuzu genişlettik. Bir dönemde en fazla araç alımı bizim zamanımızda yapıldı. Belediyemizin İmkanları Dahilinde Araç Parkına; Toplam 33 adet Araç ve İş Makinesi aldık.

OTOPARK

Giresun tarihinin en fazla otoparkını yaptık. Otopark sorunu bulunan şehrimizde 120 araçlık yeraltı otoparkı,
Şehir girişine 600 araçlık bir açık otopark kazandırdık. Yine yoğun caddelerimize parkometre sistemi kurduk.

BİLGİSAYARLI AMBAR SİSTEMİ

Bugüne dek birimlere ait düzenli malzeme depo alanlarının olmadığı belediyemizde, malzeme alım ve kullanım takiplerini en kısa sürede, en az insan ve makine kaynağı ile hatasız tamamlanmasını sağlamak için Bilgisayarlı Ambar Yönetim Sistemi kurduk. Bilgisayarlı ambar sistemi sayesinde kullandığımız malzemeleri daha ucuza alıyoruz.

MEZARLIK ÇALIŞMALARI

Mezarlıklarımızda birçok farklı çalışmalara imza attık. Ölüsüne sahip çıkmayan, dirisine de sahip çıkamaz anlayışı içerisinde gerçekten çok kötü durumdaki mezarlıklarımızı daha modern bir hale getirdik.
Belirli günlerde ve bayramlarda dua dinletisi için kuş yuvası şeklinde hoparlörler, Numarataj sistemi,Yeni hizmet binası, Engelli girişi, Ücretsiz cenaze hizmeti, Araç park yeri, Yeni banklar, Çöp sepetleri,Duvar ve yolların yenilenmesi,Çevre düzenleme,İki adet klimalı tabut,Morglu cenaze yıkama aracı,Korkuluk,Gece bekçiliği sistemi, Betonarme kanal çalışmaları, gibi çalışmalar yaptık.

CAMİLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI GİDERİYORUZ

Şehrimizdeki tüm camilerimizin periyodik temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarını büyük bir titizlikle gerçekleştiriyoruz. İç ve dış temizlik, boyama, lavabo eksikleri giderilmesi, çevre düzenleme çalışmaları yapıyoruz.

ÇOCUK PARKLARI

Biz göreve gelmeden önce şehirde toplam 24 adet park vardı. Biz görev süremiz boyunca 24 adet yeni park yaparak bu sayıyı 48’e çıkardık. ve tüm parklarımızın oyun gruplarını ve parçalarını yeniledik.

EĞİTİME DESTEK

Üniversitemizde ve şehrimizdeki tüm okullarda çevre düzenlemesi, kamelya, boya, badana, Atatürk büstü gibi bir çok çalışma gerçekleştirdik. Ana okullarımıza Hobi bahçeleri kuruyoruz.

SOĞUK SİSLEME ARAÇLARI

Araç parkımıza kazandırdığımız 2 adet ULV soğuk sisleme cihazı ile kayıkhaneler, ara sokalar, atıl alanlar, rögarlar, balıkhaneler ve çöp sahamızda sürekli ilaçlama yaparak haşereler ve kemirgenlere karşı mücadele ettik. Yaz aylarının huzur dolu geçmesini sağlıyoruz.

EKMEK TOPLAMA SEPETLERİ

Ekmek israfının önüne geçebilmek için kentin muhtelif yerlerine ekmek toplama sepetleri yerleştirdik. Atık ekmekleri Hayvan barınağımıza ve mandıralara ulaştırıyoruz.

KİTAP ve OYUNCAK KUMBARASI

Kullanılmayan oyuncak ve kitapları, dev kumbaramızda toplayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu proje ile Giresun Türkiye’nin Kitap ve Oyuncak Merkezi oldu. Ulusal anlamda büyük yankı uyandıran ve ülke geneline örnek olan projemiz ile buluş sahibi olan ilk belediye olma ünvanını kazandık. Türkiye buluş Fuarı’na katılan ilk belediye olduk.

SOKAK KÜTÜPHANESİ

Bir ilke daha imza atarak kumbaranın devamı niteliğinde hazırladığımız Sokak Kütüphanesi’ni Atatürk Meydanı’na kurduk. Kitapseverlerin okuyarak zaman geçirebileceği bir ortam oluşturduk.

ENGELLİ TAŞIMA ARACI

Engelli vatandaşlarımızın hayatını bir nebze daha kolaylaştırmak için, sadece onlara hizmet eden bir engelli taşıma aracı aldık.

GEZİCİ SAĞLIK MERKEZİ OTOBÜSÜ

Japonya Büyükelçiliği hibe programı kapsamında hayat geçirdiğimiz “Gezici Sağlık Merkezi” projesi şehrimizin mahallelerinde sağlık kontrolleri ve sağlık taramaları gerçekleştiriyor.

EVCİL HAYVAN PARKI

Şehrimize 2 dönümlük bir evcil hayvan parkı kurduk. Samsun’dan sonra Doğu Karadeniz’in ilk hayvanat bahçesi. 29 Ekim 2013’te açılışını gerçekleştirdik. İçinde maymun, Midilli, Devekuşu, Kuğu, Tavus kuşu, sülünler bulunuyor

HAYVAN BARINAĞI

Sağlıklı bir şehir için kurulan hayvan barınağımızda birçok hayvan kısırlaştırılarak ve aşıları yapılarak doğal ortama bırakıldı. Barınağımızda yabani hayvanlarında tedavileri gerçekleştirilmektedir. Barınağın yanındaki arazi çitle çevrilerek barınağa dahil edilerek, barınaktaki hayvanların rahat bir ortamda yaşamalarını sağladık. İngiltere Hayvan Koruma Teşkilatı Koordinatörü’nün ziyaret ettiği ve incelemelerde bulunduğu barınağımız tam not aldı.

HAL PAZARI

Sanayi sitesi mevkiinde bulunan, hal pazarımıza yeni idari bina yaparak; Hal Müdürlüğü’nün alanını genişlettik. Genişleyen alanla, önceden tek kapıdan yapılan araçların giriş ve çıkışları ayrı ayrı kapılardan yapılmaya başlandı. Bilet gişesi binası yeniledik ve gişe önüne 10×3 metrelik elektronik kantar kurduk. Esnaflarımız bu değişimle birlikte daha rahat bir biçimde hizmet vermeye başladı.

BÖLGEMİZİN İLK 1. SINIF ET KOMBINASI

Modern bir tesise kavuşan et kombinemiz, Doğu Karadeniz’in ilk 1. sınıf ruhsatlı kombinasıdır. Sağlık koşullarına uygunluğu, saklama depoları ile diğer illere de et sevkiyatı yapabilmektedir. Kurban bayramlarında yine halkımızın hizmetinde olan kombinamızda ücretsiz kesim gerçekleştirilmektedir.

DAHA TEMİZ BİR GİRESUN

Sokaklarımızda tam kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bir bölgede çalışmaya başladığımızda burada kum ve toprak temizliği, katı atık temizliği, ot biçme ve yıkama çalışması yaparak her yönüyle temiz bir ortam oluşturuyoruz. Periyodik aralıklarla Kaldırım ve bordür boyama çalışması gerçekleştirerek şehrimizi renklendiriyoruz. Plastik, cam, metal ve kağıt gibi atıkların geri dönüşümünü sağlamak için şehrin muhtelif yerlerine geri dönüşüm kutuları yerleştirdik. Çevre temizliği sağlamak adına Şehrin muhtelif yerlerine sigara kutuları yerleştirdikKentimizin muhtelif yerlerine çöp konteynerleri ve binlerce modern çöp sepeti yerleştirdik. Semt pazarındaki kirliliğin önüne geçmek için çöp poşeti dağıtıyoruz.

KONSERVATUAR

Sanat kenti olma yolunda ilerliyoruz. Ülkemize sanatçı kazandırıyoruz. Belediye Konservatuarı biz göreve geldiğimizde 75 öğrenciye sahipti. Konservatuarımızın son öğretim yılında 957 öğrenci öğrenim gördü.

SOSYAL FAALİYETLER

4000 yılı aşkın bir geçmişi olan Uluslararası Giresun Aksu Festivali; artık dünyanın nitelikli festivallerinin oluşturmuş olduğu bir birlik olan Unusco’ya bağlı Uluslararası Folklor Organizasyonları Komitesi’ne (CIOFF) bağlı bir festival oldu. Cumhuriyet Bayramı, Kadınlar Günü ve şehrimize özgü festivallerimizde farklı etkinliklere imza atıyoruz. Giresun Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Azerbaycan, Romanya ve Bulgaristan’da düzenlenen festivallerde Türkiye’yi temsil etti.

YEŞİLGİRESUN BELEDİYESPOR

Basketbol heyecanını yeniden alevlendirdik Yeşil Giresun Belediyespor Basketbol takımımızı, benim başkanlığımda; iddialı bir yönetim, iyi bir teknik ekip ve profesyonel sporcularla güçlendirerek, Giresun’da kaybolan basketbol heyecanını yeniden alevlendirdik.

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK

Web sitemizi yeniledik. Sitemizden su ve vergi borçları online olarak ödenebiliyor. Tüm meclis toplantılarımız ve etkinliklerimiz canlı olarak sitemizde yayınlanıyor. Tüm toplantılar, belgeler, duyurular ve haberler web sitemizde anlık olarak yayınlanıyor. Vefat ilanları günlük olarak sitemize yüklüyoruz.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

Giresun’da doğalgaz çalışmaları bizim dönemimizde yapıldı. Çalışmalar sadece 2011 ve 2013 yıllarında yapıldı. Toplam 53 km doğalgaz hat çalışması yapıldı. Bu çalışmaların yaralarını biz sardık. Hiçbir belediye başkanı seçime 5 ay kala şehrin kazılmasına izin vermez. Bizim tek düşündüğümüz şey Giresun’a hizmet gelmesi. Şehrin kazılması gerekiyorsa kazılacak.

TEMİZLİK

Bizim temizliğe harcadığımız paraları harcayanlara şu bilgileri aktarmak istiyorum. Kişi başına düşen Temizlik harcaması Trabzon’da yıkama ve süpürme araçları hariç 5,5 TL, Ordu’da 8 TL , Rize’de 6 TL, Giresun’da da 6 TL. Bizden önce temizlik şirketinde 7 araç hizmet veriyorken biz şuan 17 araca sahibiz. 7 aracın yaktığı yakıtla 17 aracınki aynı mı? Üstelik mazot parası onların döneminde 2,5 lira civarındaydı şimdi ise 4,5 TL.

KÖYLERE SU BAĞLAMA ve SU TAŞIMA

Şehri 1 haftada asfaltlamaya kalkanlar önce kendi görevlerini yapsınlar. Onların görevleri olan Erikliman, Yukarı alınlı, Evrenköy, Seyit ve Camili köylerine su bağlantısını biz yaptık. 47 adet köyümüze 1276 araç ile 11.000 ton su taşıdık. Sonuçta onlarda bizim insanımız. İmkanlarımız doğrultusunda yanlarındayız. Onlar önce kendi görevlerini yapsınlar.

DOLGU ALANLARI

Hacıhüseyin dolgu alanı, Gemilerçekeği dolgu alanı, Kumyalı Balık Hali projelerimiz 4 yıldır hazır durumda. Biz onlardan destek istemiyoruz. Giresun’un malını Gresun halkına devretsinler yeter. Türkiye’nin hiçbiryerinde dolgu alanlarının kullanım hakkının belediyeye ait olmadığı tek yer Giresun.

SAHİL BANKLARI

Sahilde insanların oturup dinleneceği bir alan bulunmadığı gibi, yerleştirilen bankların kaldırılmasını talep ediyorlar. Sebebi iste trafiği aksatmasıymış. Sahilde bulunan bank nasıl trafiği aksatır. Böyle basit işlerle uğraşacaklarına şehire hizmet getirsinler.

TRAFİK

Avni Öğütçü Sokak,ı Arifbey Caddesine ve Suat Akgün Sokak’ı Bekirpaşa Caddesi’ne bağlayan bağlantı yollarını açtık. Laçin Sokak’ı gidiş geliş haline çevirdik. Trafik kısmen rahatladı. Dolmuşların trafik lambasına sokulması, Valilik önü kavşağının yapılmaması Giresun trafiğini olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. Valilik önü trompet kavşağın kararları onaylandı, proje hazır, yapılması için daha ne bekliyorlar bilmiyorum. Trafiğin rahatlamasını istiyorlarsa o kavşağı yapsınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.