SON DAKİKA!
kadinplatformugiresunaciklama

KESK KADINA ŞİDDETTEN UZAK YAŞAM İSTİYOR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Giresun Şubeler Platformu adına Eğitim-Sen Şube Kadın Sekreteri Sevgi Sevil Özgan Mısırcı ve üyeleri “25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü” dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

kadinplatformugiresun

Bugün tüm dünyada kadınların yarısından fazlası şiddete maruz kalmakta, Türkiye’de ise her gün 5 kadın öldürülmektedir diyen Mısırcı, “Bu yılın ilk 10 ayın verilerine baktığımızda, 138 kadın bir erkek yakını tarafından öldürülmüş olup 106 kadın ise tecavüze uğramıştır. İşin ilginç yanı ise korunma talebiyle savcılığa başvuran kadınların yüzde 73’ü, sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde 27’si cinayete kurban gitmektedir. Bu rakamlar bize ülkemizde insanlık dışı, çok vahim bir durum yaşandığını göstermektedir. Hükümet, bu şiddeti ortadan kaldırması için samimi davranmaya davet ediyoruz. Çünkü hükümet bir taraftan şiddeti ortadan kaldırmak için yasal düzenlemeler yaparken diğer yandan kadının adını bakanlıktan çıkarmakta ve şiddette maruz kalan kadını korumak için evlilik şartı koymaktadır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bu ağır sorunların yanı sıra biz kadın emekçiler; iş yerinde, mobing, cinsel taciz gibi sorunlar yaşamaktadır” dedi.

Mısırcı,”Bizler KESK’li kadınlar olarak, her türlü şiddetten uzak bir yaşam hakkı istiyoruz. Kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi için de toplumun her kesiminden kadınlarla ortak mücadele etmeye; kreş, doğum izinlerinin arttırılması, ev içi işlerin ücretlendirilmesi, kadrolu ve güvenceli çalışma için örgütlenmeye kararlıyız” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.