SON DAKİKA!

KIZIL ŞAHİN ÇANKAÇI’DA GÖRÜLDÜ

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Karabörk Köyünde avcılar tarafından kanadından vurulduğu tahmin edilen Endemik bir Kuş türü olan Kızıl Şahin’e vatandaşlar sahip çıktı.

Karabörk Köyünde oturan Müslim Kahraman, gazetecilere yaptığı açıklamada, dere kenarında uçamayan bir Kuş bulduğunu yapılan araştırma sonucu bulduğu Kuşun bölgemizde ender görülen endemir tür Kızıl Şahin olduğunu öğrendiğini söyledi.

Hareket edemeyen Şahine yaklaştığını belirten Müslim Kahraman, sağ kanadı avcılar tarafından vurulduğu tahmin edilen Şahini bir marangoz atölyesine getirerek yem ve su içirdiğini söyledi.

Müslim Kahraman, ” Sağ kanadı avcılar tarafından atıldığı tahmin edilen saçma ile vurularak yaralandığını tahmin ettiğimiz şahini dere kenarında bulduk. Bir yaşında olduğu tahmin edilen şahini İlçe Jandarmayı ve Giresun Orman Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğünü telefonla arayarak haber verdik. Gelen ekipler, son yıllarda avı yasak olduğu Kızıl Şahin’lerin göçmen bir kuş olduğunu ama her nedense bir daha göç yapmadıklarını, bu bölgede kaldıklarını söylediler. Yaralı kızıl şahini köye gelen Jandarma ve Giresun Doğa Koruma Milli Parklar ekibine teslim ederek insanlık görevimizi yerine getirdik“ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.