SON DAKİKA!
Ethem Bakar Yazıları

KÖR TUTTUĞUNU….

Giresun gazeteciden geçilmiyor bunu artık anladım. İrili ufaklı yüzden fazla basılı görsel ya da internet gazetesi Giresun iline hizmet vermeye devam ediyor.

kortuttugunuyazisi

Kiminin amacı hizmet ise de kimi sırf egolarını tatmin etmek için adına gazeteci diyor. Hayırlısı ne ise o olsun diyeceğim ancak zülfü yâre dokunmadan geçmek istemiyorum.

Gazete ve gazetecilik sıfatı gerçekten çok önemli bir sıfattır. Bunu anlatmaya ne sütunlarım ne de benim haddim yeter. Yazar olanlar ile gazeteci olanları ayırt etmek gerekir, yazar adı üstünde yazar ve fikir beyan eder.

Ancak gazeteci farklıdır. Gazeteci haber ve haber olacak her şeyin etrafındadır, yanındadır, üstündedir altındadır.

Gazeteciyi geçtiğimiz günlerde bir değerli yazarımız tarif etmeye çalışmıştı. Ben onu yerele uyarlayayım; Gazeteci eş-dost muhabbetlerinde duyduklarını mahalle dedikoducusu gibi sütunlarına taşıyamaz. İsim vermeye gerek yok, yazıyı okuyan ve biraz aklı olan kendini bilir ve asla alakası olmayanlar bu yazıdan alınmaz.

Son yıllarda bütün ülkede olduğu gibi Giresun’umuz da da bu bozukluğu görüyoruz. Her devrin adamları çıkıyor iki yalakalıkla ya da rakip partinin önemli adamlarına attığı iki satırlık iftiralarla karşı tarafın sevileni oluyor.

Giresun bir adım öteye gidemiyor hep bunu söylüyoruz, peki neden gidemiyor? Soruna çözüm öneren var mı? Yok, sadece olmamış, muş edebiyatı. Daha düne kadar Giresun Üniversitesi’ne Rektör atanmadığı için Giresun Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’yi eleştirenler, çıkıp şimdi onun muhalif olduğu bir ismin rektör olmasına engel olmadığı gerekçesi ile kendisini eleştiriyor.

“Yine Fiskobirlik’in yönetim kurulu başkanına, yapmıyorsan çek git” demesine ayrı bir eleştiri getirebiliyorlar. Neymiş efendim, kendi partisi desteklemiş. Eleştiri herkes için hak bir görevdir ama eleştiriyi yapanlara bakmak lazım ne vermiş bu memlekete Sayın Canikli. Beğenelim ya da beğenmeyelim bu ülkeye hizmet noktasında bir Milletvekili ve İktidar Partisinin en önemli görevlerinden biri olan parlamento da Grup Başkanvekili olarak görevine devam ediyor.

Zamanla yaptıkları değerlendirilecektir ama işinize gelince ona laf söyletmeyeceksiniz, sonra çıkıp cumhuriyet gibi yakıştırmalarla sözde onu eleştirmeye kalkacaksınız. Bence bu ülkede ve bu şehirde herkes işini yapsın. Yazmak, çizmek, eleştirmek bunlar her baba yiğit tarafından yapılabilecek şeyler değil.

Giresun Üniversitesi’ne yakışan bir Rektör atandı. Şükür ki, ona laf söyleyecek bu şehirde tek kimse yok. Hanımefendi göreve başlar başlamaz onu bu göreve layık görenleri mahcup etmeden Tıp Fakültesi müjdesini verdi. Yine GİRESUN GÜNDEM Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sezgin Karakaya ile yaptığımız ziyaret ki, bu ilden kendisine yapılan ilk gazeteci ziyaretidir. Sözünü aldığımız uzak ilçelere ilgiyi gördük ki, sözünde durdu topladı. Gazeteci meslektaşlarımızı 3 gün bölgede neler yapabilirime baktı.

Fiskobirlik işten çıkarmak istediği işçiler için Sayın Canikli’nin çıkışından sonra geri adım attı. Şimdi kedisini eleştirenlere bir sorum olacak; acaba sen Sayın Canikli’nin yerinde olsan neler yapmazdın?

Ülke gerçeklerini Giresun ili ile örtüştürmenin zamanı gelmedi mi? Siz hala neyin peşindesiniz? Bu ülkede gerçekleri görmemek için kör olmak gerekir.

Yapılanlar çalışmalar iktidarı muhalefeti ile Giresun’cu olmak zorundayız. Neden anlamak istemiyorsunuz? Bakın Trabzon 3 ay içinde büyükşehir olacak. Ordu daha yıllar öncesine kadar sanki Giresun’un bir ilçesi gibiyken artık iddialı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Giresun’da ise resmen kör tuttuğunu….

2 yorumlar

  1. Sn Başkanım öcelikle selamlarımı iletiyorum.
    Yapmış olduğunuz yorum ve yazı için ağzınıza ve kaleminize sağlık diyorum.Söylenecek başka kelime yok ki söyleyeyim. Sizi tanımasam bilmesem bende birşeyler söyleyeceğim ama söyleyemiyorum. Giresun’da sizin kapasitenizde kaç kişi var Allah aşkına. Sizi seven değer veren bir kişi olarak, diyorum ki, güzelim memlekletimize daha iyi hizmet edebilmek için üst yönetimlerde görev alma zamanı geldi de geçiyor gibi….Yoksa her zaman bahsetmiş olduğunuz kişiler pirim yapmak için fırsat kollamaya devam edecekler birşeyler başaran şehsiyetlerede zarar vermek için uğraşıp duracaklar. Bu işin sonundada hep ilimiz zarar görecek ve olduğu yerde saymak bir yana geri gitmeyede devam edecek. ..

  2. AYTEKİN DEĞERLİ

    Artık yazarlar bilgi vermek yerine,birbirlerini karalıyor.Bu olaya son versek;daha çok bilgi edinsek nasıl olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.