FINDIK

KUMKUAT FINDIĞA ALTERNATİF OLACAK MI?

Giresun’un Keşap İlçesinden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Genel Meclisi Üyesi Seçilen Eski Bürokrat-Eğitimci Mehmet Yüksel Fındığa alternatif bir ürün daha buldu. KUMKUAT….

Giresun’da fındığa ek gelir olarak Kivi başta olmak üzere Pepino, Aşılı Böğürtlen, Frenk Üzümü, Ahududu gibi bir çok ürünü yetiştiren MHP Giresun İl Genel Meclis üyesi Mehmet Yüksel, KumKuat’ıda Giresunlularla tanıştıran kişi oldu.

Giresun’da fındığa ek gelir sağlayacak ürünler arasına KumKuatı da ekleyerek örnek olan Mehmet Yüksel, Ülkemizde süs bitkisi olarak kullanılan KumKuatın meyvesinin fosfor ve potansiyum açısından çok zengin olduğunu söyledi.

Yüksel, KumKuat’ın insan sağlığı açısından son derece faydalı olduğunu belirterek, ” Giresun’da ilk deneme çalışmalarını yapanlardan birisiyimdir. Anavatanı Çin olan bu bitki, çok değerli olduğu için Çin’de altın portakal olarak adlandırılmaktadır. KumKuat meyvesi C vitamini içeriğinden zengindir. Kumkuat, kabuğu ile birlikte yenildiğinde gribal enfeksiyonları önleme konusunda önemli rol oynar. Kumkuat meyvesi, A, B1, B2, B3 vitaminleri ile kalsiyum da ihtiva eder. KumKuat, sinir sisteminin düzenli çalışmasına, bağırsak yağlarının erimesine yardımcı olur. Dünyada kabuğuyla beraber yenen yegane narenciye türüdür. KumKuat belki de evlerde, balkonlarda yetiştirilen tek meyve ağacıdır” dedi.

KumKuatın birçok alanda kullanıldığını da ifade eden Yüksel, “Yurtdışındaki ülkelerde kilosu 40 Euro’dan satılan kumkuat, bir çok alanda kullanılır.Özellikle taze meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel,marmelat, aroması yapılır tatlı ve salatalarda kullanılır. Ülkemizde bir çok bölgede yetiştirilmeye çalışılsa da Giresun’da daha verimli olduğunu gördük. Daha çok çelikleme yöntemiyle yetiştirdiğimiz ürünler 3 yılda meyve vermeye başlıyor. Ben geçen yıl meyve almaya başladım. Aldığım meyvelerin yaptırdığım tahlilleri oldukça olumlu çıktı.Bunun üzerine daha fazla yetiştirmek için gereken çalışmalara başladım.Bölgemiz için düşünüldüğünde fındığa ek gelir olarak pekala yetiştirilecek bir üründür.Ayrıca öyle büyük arazilere falan gerek yok. Genelde saksıda süs bitkisi olarak görüldüğünden balkonlarda bahçelerde saksı içerilerinde yetiştirilebilinir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.