ARŞİV

Kuzgun Kamatli da Cami Heyecani

Kuzgun Köyü Kamatli Mahallesinde bulunan mescid için bu yil ilk defa kadrolu imam hatip atamasinin yapilmasi mahalle halkini harekete geçirdi. Mahalle halki tarafindan görevlendirilen Alipasa Kamat, Ibrahim Balcioglu ile Eyüp Kamat bugün ilk is olarak Kadastro Müdürlügüne giderek aplikasyon islemlerini yaptirarak yerin koordinatlarini belirledi. Daha sonra Insaat Mühendisi Müteahhit Hayirsever Is Adami Ali Bahat ile görüserek caminin nasil yapilmasi konusunda yerinde incelemelerde bulundular.


Konuyla ilgili olarak bir açiklama yapan Eyüp Kamat, “dedelerimizin ve babalarimizin elli yil önce yaptigi tas mescidin yerine günümüz kosullarina uygun, gerek mimari gerekse estetik yönden güzel sayilabilecek bir eseri torunlarimiza birakmak istiyoruz. Onun için ilk adimi geçtigimiz günlerde müftülük ziyareti yaparak gerçeklestirdik. Müftümüz Sayin H. Hilmi Yilmaz beyin de delaletleri ile Hayirsever Is Adami Mühendis Sayin Ali Bahat beye ulastik. Isini gücünü birakarak hemen köyümüze gelerek bizleri engin tecrübeleri ile aydinlatti. Insallah ilerleyen zaman dilimlerinde irtibatimiz devam ederek buraya hayirli bir eser birakmak için gerekenin yapilmasina çaliscagiz” dedi.


Arsasi köy tüzel kisiligine ait olan mescid yeri için etrafta bulunan yer sahiplerinden Durmus Kamat, Saban Oruç ve Rahmetli Saban Kamat esi Ayse Kamat ile görüsen mütesebbis heyet ve Muhtar Sedat Gündüz cami avlusunun biraz daha genisletilmesi konusunda olumlu destekler aldi. Konuyla ilgili olarak görüslerine basvurdugumuz muhtar Sedat Gündüz, “Saban Oruç ile görüstüm cami arsasina bitisik yerini camiye katmayi kabul etti. Durmus Kamat ile Saban Kamat varisleri de bu ise razi olduguna göre bize mütesebbis heyete yardimci olmak ve yol göstermek düsüyor. Bununla beraber köyümüzde dört cami olacak ki birçok ilçe merkezinde bile bu kadar cami olmadigini biliyoruz. Hayirli olmasini temenni ediyorum” dedi. 

Kuzgunlularin  hakli takdirini kazanan Is Adami Mühendis Ali Bahat ise “Allah rizasi için cami yapanlara proje destegi vermeye çalisiyoruz. Bugüne kadar baslanilmis ama bitmemis cami projesi yoktur. Onun için mimariden ve estetikten taviz vermeden küçük ama güzel bir cami yapilmasini arzu ediyorum. Insallah bu arkadaslarda bu aski ve sevki müsahede etmenin sevincini yasiyorum. Elimizden gelen yardimi yapacagiz. Camii önüne gelen herkese yaptirmayiniz. Isi mutlaka ehil olana veriniz. Projeden anlayan ve  uygulayabilen birinin camiyi yapmasinin birçok faydasi vardir” dedi.

Haber: Ibrahim Balcioglu/Giresun Medya Platformu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.