Uncategorized

Mevlüt Kaya Çepnileri Yazdi

Genç arastirmaci yazarlara sahip çikilmasi gerektigini belirten Espiye Belediye Baskani Erol Karadere ”Bölgemizle ilgili arastirma yapan yazarlara, sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluslar destek olmasi gerektiginin “altini çizdi.

 

Bölgenin tarihi ve kültürünü merak edenler için önemli bir basvuru kaynagi oldugunu vurgulayan Baskan Karadere ”Yöremizin Türklesmesinde, Çepni Türklerinin rolleri çok büyüktür. Orta Asya cografyasindan gelerek, yöremizin köklü bir kültüre sahip olmasini saglayan Çepnilerin, Giresun-Espiye boyutunun ele alindigi bu çalismada, Çepnilerin Orta Asya’dan günümüze tarihi ve kültürel serüveni ele alinmistir. Tarih çalismalarinda halk kültürü, söylesiler ve derlemelerle isledigi konuyu bir bütünlük halinde ele alan Tarihçi-Yazar Mevlüt Kaya, böylelikle mahalli tarih arastirmalarini “Sözlü Tarih” ile kaynastirarak, kendine has yeni bir tarih arastirma ve yazma metodolojisi olusturmustur. Espiye yöresinin geçmisteki ve bugünkü yasamini Sosyo-kültürel bakimdan ele alan eser, çok kiymetlidir” seklinde konustu.

 

Kendi memleketim üzerine yaptigim bu derin arastirmalarla ,Giresun’un unutulmaya yüz tutmus milli degerlerini topluma kazandirmak, gelecekte bir Türk olarak geçmisiyle gurur duyacak nesillere aktarimda bulunmak, kitabin yazilis sebebi oldugunu açiklayan..Giresunlu Arastirmaci Yazar Mevlüt Kaya” Bugüne dek arastirmacilarin yöre tarihi ve kültürü üzerinde çok sig kaldiklarini, ancak bu kitapla Giresun yöresinin tarih ve kültürünün geçmisten günümüze en kapsamli biçimde ele alindigini görülüyor.”dedi.

Yöreye ait iki önemli projesi daha bulundugunu ifade eden Mevlüt Kaya ”Son kitapta içerik olarak, Anadolu’nun Türklesmesinde ve Islamlasmasinda birçok fedakârliklarda bulunan Oguzlarin 24 boyundan biri olan Çepnilerin Oguz Eli cografyasindan göçlerini ve bu göçlerin tarihi seyrini içeren kitapta, evvela tüm Çepnilerin tarihi anlatilmis,. sonra Anadolu’daki yogunlastiklari bölge olan Dogu Karadeniz Bölgesi’ndeki kültür kökenleri geçmisten günümüze ele alindigini” açikladi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.