Uncategorized

MHP Giresun Il Baskani Dr.Orhan Erzurum

Milliyetçi Hareket Partisi Il Baskani Dr. Orhan Erzurum, “Geride kalan yil da önceki alti yilda oldugu gibi maalesef hayatin her alaninda agir sorunlarin yasandigi, ülkemizin krizlerle bogustugu kayip dönem olarak anilacaktir” dedi.


Partisinin il binasinda bir basin toplantisi düzenleyen Erzurum, 2009’da da ülkenin ve milletin huzur ve refahi için ihtiyaci olan atilimlarin yapilamayarak, yillardir yasanan issizlik, yokluk ve yoksulluk çemberinin kirilamadigini belirterek, “Geride kalan yil içinde de ülkemizin milli çikarlari, devlet gelenekleri ve binlerce yilda olusmus kardeslik hukuku ucuz siyasetin malzemesi olmaya devam etmistir.

Manevi degerleri siyaset sermayesi yaparak harcamaktan çekinmeyen ilkesiz kadrolarin elinde, milletimiz sancili gelismelerle dolu bir dönemi daha yasamak zorunda kalmistir.
Tipki önceki alti yilda oldugu gibi, AKP zihniyetinin yedinci yönetim yilinda da Türk Milleti hak etmedigi bir çaresizlik içine itilmis, iktidarin maddi ve manevi tahribatindan toplumun her kesimi ve devletin her kurumu etkilenmistir.
Türkiye, hükümetin iddialarinin aksine uluslararasi alanda ciddi itibar kayiplari yasamis, teslimiyetçi politikalarla ülkemiz sayginligini yitirmis, her isteyenin tuttugunu koparabilecegi aciz bir ülke durumuna düsürülmüstür” seklinde konustu.


 


 

 

“Siyaset kirlenmis ve itibar kaybina ugramis, ahlaki temellerden, nezaket ve saygidan uzaklasan bir politika üslubu yönetime hâkim olmustur” diyen Erzurum, sunlara yer verdi; “Içi bos sloganlarla, sanal umut ve vaatlerle, hayali basari hikâyeleriyle Türk Milletini yeniden kandirma imkânlari artik kalmamistir.

Yine geçen 2009 yilinda, Türkiye’nin milli birliginin korunmasi, milli mensubiyet suurunun güçlendirilmesi ve milli devlet yapisinin savunulmasi hükümet tarafindan çag disi hassasiyetler olarak tanimlanmis ve asagilanmistir.
Bölücü terör eylemlerinin ve etnik tahriklerin hiz kazandigi böyle bir dönemde, terörle mücadelenin önünü kesmeyi amaçlayan siyasi çözüm tartismalari Türkiye’nin gündemine açilim, çözüm ve proje adi ile getirilmistir.

2010 yilinin ilk ayi içinde Türkiye’nin hazin manzarasi budur ve aci gerçekleri bunlardir.”AKP iktidari zamaninda Giresun’un can damarlarinin kesildigini kaydeden Erzurum, konusmasini u sekilde sürdürdü; “SEKA Aksu Gazete Kâgidi Fabrikasi özellestirme adi altinda yandaslara peskes çekilmistir. Simdilerde TEKEL isçilerinin dikkat çeken uyarilari gibi SEKA isçilerinin feryatlarina kulak tikanmis yüzlerce isçi Giresun’da kapi önüne birakilmisti. Dünyanin en büyük özel findik isleme tesisi olan BASKAN Findik Isleme Tesislerinin kapisina kilit vurdurularak orada çalisan yüzlerce isçi kaderi ile bas basa birakilmistir.
Yine dünyanin en büyük kooperatifi unvanini elinde bulunduran Findik Tarim Satis Kooperatifleri Birligi AKP iktidarlari döneminde baski ile siyasi entrikalarla yeniden yapilandirmadan çikarilarak 8 milyonu askin findik üreticisi kaderi ile bas basa birakilarak ölüm-kalim mücadelesi vermektedir.


 

AKP iktidari tarafindan geçtigimiz yil taraflarinin görüsü alinmadan ortaya konan findik stratejisi yine findik üreticisinin kalbine saplanan hançer gibidir. Dünya ve Türkiye nüfusu sürekli artarken, findigin ticari emtia olarak her geçen gün arzinin arttigi günümüzde 700 bin hektarlik findik tarim alaninin küçültülerek 400 bin hektara çekilmesi suretiyle üretiminin dengelenmesinin çözüm olamayacagini artik iktidarin anlamasi ve bunun disinda çözüm önerilerinin ortaya konulmasi kaçinilmazdir.SEKA ve BASKAN’lar kadar önemli bir isletme olan Entegre Findik Isleme Tesisleri AKP iktidari ile yasanan ekonomik sartlar ile islevsizlestirilmistir. 3 vardiya çalistirilarak ilimiz ve ülke ekonomisine katki saglayan bu isletmenin kaderi ise ne yazik ki SEKA, Baskanlar ve daha evvelinde Adel ile Sunta Fabrikasinin akibetinden farkli degildir.

2010 bütçesine baktigimizda ise basta Giresun ve Ordu illeri ortak havaalani (OR-GI) her iki ilin halkinin, sivil toplum örgütlerinin yogun taleplerine ragmen dikkate alinmamis, Basbakanin bir yurt disi gezisi sirasinda “Her köye de havaalani mi yapilacaktir” mantigi sürdürülmektedir.

Karadeniz’i Iç Anadolu Bölgesine baglayan en önemli yol olan Giresun – Dereli – Sebinkarahisar yolunun Egribel geçidine kurulmasi düsünülen tünel konusu ise yine görmezden gelinmistir. Her kis oldugu gibi yine bu yol üzerinden seyahat etmekte olan insanlar kaderleri ile bas basa birakilmaktadir.

2009 yili içinde meydana gelen sel afetinde Giresun yine kaderi ile bas basa birakilmistir. Yeterli ve adaletli afet ödenekleri gönderilmemis Giresun halki cezalandirilmistir. Selden zarar gören belediyelere gönderilen afet ödenekleri, afet görmeyen ancak AKP’li olan belediyelere gönderilen ödeneklerin çok altinda kalmistir
 AKP’nin artik yüzde 51 oy aldigi GIRESUN iline üvey evlat ve Giresun halkina ikinci sinif insan muamelesi yapmaktan derhal vazgeçmesi gerekmektedir. Bu sehirde ekonominin canlanmasi için gereken tedbirleri acilen alarak Giresun halkina vefa borcunu da ödemelidir.”
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.