Uncategorized

Muhtesem Baslangiç

Resmi açilisinin önümüzdeki günlerde yapilmasi beklenen GIRDEF Genel Merkez binasi dün aksam muhtesem bir organizasyona imza atti. 2010 Avrupa Kültür Baskenti organizasyonuna Esenler Belediyesi 100 Bin kisi ile katiliyor kapsaminda sivil toplum örgütlerine verilen egitimler çerçevesinde Giresun dernekleri GIRDEF te toplanarak bilgilendirildi.

 

Organizasyonun ev sahibi  olan GIRDEF genel merkezi aksam 20.00 de dolup tasarken daha resmi açilis bile yapilmayan yeni binasi ve katli cafeteryasi görücüye çikti. Herkes tarafindan begenilen ve önümüzdeki günlerde ilin mülki idare amirleri ve önemli konuklarin katilacagi bir baska organizasyon ile açilmasi beklenen GIRDEF genel merkez binasi kusursuz bir organizasyon ile faaliyetine baslamis oldu.

 

2010 Avrupa Kültür Baskenti Organizasyonuna Esenler Belediyesi Yüzbin Kisi Ile katiliyor Organizasyonu tanitim ajansi aksam saatlerinde GIRDEF genel mekezinde bütün hazirliklarini tamamladi ve tanitim slayti ile program basladi.

 

Programa Esenler Belediye Baskani M.Tevfik Göksu, Esenler Belediye Baskan Yardimcsi  hemserimiz Faruk Aydin, Esenler Belediye Meclisi Baskan Vekili hemserimiz Birol Hacioglu, Esenler Belediye Meclisi Üyesi hemserimiz Musa Ada, Esenler AK Parti Ilçe Baskani Avukat Umut Özkan, Esenler AK Parti eski ilçe baskan yardimcisi hemserimiz Kazim Esen, Esenler Belediyesi Ruhsat denetim müdürü Ramazan Özkan, Esenler belediyesi birim amirlerinden hemserimiz Ali Aydin, GIRDEF  Genel Baskani Sitki Ada, GIRDEF Genel Baskan Vekili Ethem Bakar, GIRDEF Genel Baskan Yardimcisi Nazmi Güler, GIRDEF Genel Yardimcisi Ismail Yalçin, Girdef Genel Baskan Yardimcisi Tayyar Aksu, GIRDEF Genel Baskan Yardimcisi Halil Ibrahim Topçu, GIRDEF Genel Baskan Yardimcisi Hasan Kaya, GIRDEF Genel Baskan Yardimcisi Nazmi Can, GIRDEF Isadamlari Komisyonu Üyesi Ümit Can, GIRDEF Basin Zeki AL, Esenler ilçesinde kurulu Giresun ve ilçelerinin dernekleri baskan, baskan yardimcisi, yönetici ve üylerinden olusan katilimcilara önce ajans tarafindan 2010 Avrupa Kültür Baskenti nedir Istanbul la ne tür katkilari olacak onlari anlatti.

 


 


 


 


 


 


 

 


 


 


 

 

 


 

Ilk söz Esenler Belediye Baskani M.Tevfik Göksu ya verlidi.  M.Tevfik Göksu;  kisaca sunlara degindi öncelikle herkese saygi ve selamlarimi sunuyorum her ne kadar Giresun ev sahipligi yapsada biz suanda Esenler deyiz ve ana konumuz Esenler degerli hemserilerim bugün ilçemizde yasayan her 2 kisiden birinin oyunu almis bir baskan olarak yaklasik 29 gün sonra bir yilini doldurmus belediye baskani sifatini almis olacagim iste tam burda sizlere halka hesap verebilecek bir baskan olabilmis olmayi allah bize nasip etti size  kisa ama net bilgiler verecegim biz göreve basladigimizda Esenler ileçsinde ne hastane nede bir kamu binasi vardi tamami kiralik yada geçici yerlerde ikamet eden bir düzen söz konusu idi ama sükrederek söylüyorum artik hastanden hükumet binasina, Ilçe emniyet müdürlügü binasinda diger kurumlarin hizmet binalarina kadar her birisi ya bitmis yada ihale edilmis vaziyette sizin karsiniza hesap verebilen bir baskan  olarak çikmak bize nasip oldu buna sükrediyorum. Gelelim gecenin konusu olan Avrupa 2010 kültür baskenti projesine biz Esenler belediyesi olarak bu organizasyonu yapan ajansa müracaat ettik dedikki biz bu organizasyonda yer almak istiyoruz bu çerçevede müracaatimiz zorda olsa kabul edildi ve çalismalara öncelikle sizin gibi dernek vakif ve sivil toplum örgütlerinden baslayarak yüzbin kisiye ulasacak bir projeyi hayata geçirdik bundan sonra kahvelere çay bahçelerine ve son olarakta ilçemizde ikamet eden evlere konuk olup Istanbul ilini bu güzellikler ve tarih hazinesini anlatarak nerde yasadiklarini insanlara anlatmayi planliyoruz onun için bize bu aksam ev sahipligi yapan GIRDEF genel merkezine tesekkür ediyor burda anlatilacaklari deneklerinizde ve evlerinizde anlatmanizi sizlerden rica ediyorum dedi.

Istanbul birçok düsünür, fikir adami, saire ilham kaynagi olmus gizemli bir sehir oldugunu söyleyen Esenler Belediye Baskani Mehmet Tevfik Göksu su bilgileri verdi: “Esenler de bu sehrin bir parçasi. Istanbul dünyanin kalbi ise, Esenler de Istanbul un kalbi. Istanbul un ilçelerini 3 e ayirabiliriz. Bunlardan birincisi cografi ve sosyal yönden Istanbul un merkezinde olan ilçeler. Ikincisi cografi olarak Istanbul a uzak ilçeler. Üçüncüsü de cografi olarak Istanbul un merkezinde ancak sosyal ve kültürel olarak Istanbul un disinda kalan ilçeler. Esenler üçüncü kategoriye uyan, cografi olarak Istanbul un tam merkezinde olmasina ragmen sosyolojik olarak Istanbul un disinda kalmis bir ilçe. Istanbul da kilometrekareye düsen insan sayisi 13 bin iken Esenler de bu rakam 44 bin 722. Kisi basina düsen yesil alan Istanbul ortalamasinda 5 metrekare iken Esenler de 0.3 metrekare. Nüfusunun yüzde 54 ü 34 yasinin altinda, 90 bin ögrencisi, 500 bin nüfusu ve bu nüfusun yüzde 64 ü memleketini Istanbul dan çok seven, ögrencilerinden yüzde 40 i denizi, Bogaziçi ni, Sultanahmet i, Ayasofya yi görmemis bir ilçe. Kisacasi Esenler Istanbul un göbeginde olmasina ragmen Istanbul la bulusamamis bir ilçe. Dolayisiyla bizim amacimiz bu olusumun önüne geçerek Esenler i Istanbul un vizyonunda hak ettigi yere ulastirmak. 2010 Kültür Baskenti Ajansi nin reklam filmlerinde: “Haydarpasa Gari 101 yildir her zamanki yerinde… Ayasofya 1472 yildir her zamanki yerinde… Galata Kulesi 661 yildir her zamanki yerinde… Simdi yeniden kesfetme zamani” diyor. Ancak bu mekanlar Esenlerliler için yeniden degil, yeni kesfedilecek.”

 


 

Daha sonra bir fincan kahvenin 40 yil hatiri vardir ata sözünden yola çikarak hepinizin nezninde Genel Baskaniniz Sayin Sitki Ada ya bir fincan takimi hediye ediyorum diyerek sözlerini tamamladi.

 

GIRDEF genel baskani Sitki Ada ise böyle bir toplantiya ev sahipligi yapmis olmak bütün Giresunlular adina bize büyük bir onur vermistir bizde  Belediye Baskanimiz Sayin M.Tevfik Göksu ya Giresun lular adina yaptigi ve yapacagi bütün hizmetlerden dolayi tesekkür ediyoruz. Bu genel merkez binasi bütün dernek ve vakiflarimizin hizmetindedir her türlü toplanti ve organizasyonunuzu burda yapabilirsiniz hepiniz tekrar hos geldiniz diyerek sözlerini tamamladi.

 

Daha sonra ajans tarafindan ünlü program yapimcisi yasam koçu Savas Koç tarafindan kentlilik bilici konusunda bir program sunuldu KOÇ Istanbul un fethinden sairlerin siirlerine kadar bir çok örneker ile katilimcilara yasadiklari sehri anlatti.

 

GIRDEF genel merkez binamizin faaliyete geçemesinde büyük emekleri olan Genel Baskan yardimcisi Nazmi Güler kisa bir takdim konusmasi yapmak üzere genel merkez binamzinin bulundugu cafeterya ortaklarinada söz verdi hemserilerimizin hizmetindeyiz diye BIHTER CAFE yöneticileri herkesi selamladi ve basarilar diledi. Dilek temenniler ile gece son buldu.

 

Ismini yazamadiklarimiz, unuttuklarimiz için katilimcilardan özür dileriz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.