SON DAKİKA!

MUSTAFA DEMİRCİ FINDIK DEĞERİNİ BULDU

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, fındıkta serbest piyasa koşullarının üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtirken, ziraat odalarını da eleştirdi.

Ak Parti İktidarı döneminde fındık fiyatlarının hak ettiği değeri bulduğunu ifade eden Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, üreticilerin arazilerine daha özenle bakma zamanının geldiğini kaydetti.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci ifade ettiğimiz taban ve tavan fiyatı bulunmayan fındıkta fiyatın serbest piyasada arz ve talebe göre oluşmasıydı. Bugün arz ve talebe göre fındık fiyatı 7 dolara ulaşmıştır. Yerli ve yabancı firmalar bu fiyata fındık alıyorsa demek ki piyasada bir talep var” dedi.

Fındığın hak ettiği değeri bulmasıyla fındık bahçelerine daha özen göstermesi gerektiğini de belirten Mustafa Demirci “Artık fındık altına dönüşmüş, hak ettiği değeri bulmuştur. Üreticilerimizin de verimi artıracak, randımanı artıracak şekilde fındık bahçelerine bakma zamanları gelmiştir. Bugüne kadar ‘fındık para etmiyor’ diyerek arazilerine yeterince özeni göstermeyen üreticilerimizi fındığa karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ziraat odalarına yönelik eleştirilerde de bulunan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci “Ziraat Odaları fındık fiyatında spekülasyon yapmak yerine üreticileri bilgilendirici çalışmalarda bulunsalar daha faydalı olacaklardır.Ziraat Odalarımızın üreticilerimize üretimlerini artıracak eğitici bilgiler vermelerini öneriyoruz.Ancak Ziraat Odaları bunu yapmak yerine fındık fiyatları üzerinden spekülasyon yapmaya çalışıyor. Oysaki fındık fiyatları serbest piyasa da arz ve talebe göre bugün olduğu gibi zaten hak ettiği değerini bulmaktadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.