SON DAKİKA!

MUSTAFA DESTİCİ; SURİYELİLER GİTSİN

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin bölge toplantısı için geldiği Giresun’da, Hatay Reyhanlı’da meydana gelen saldırı hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin Suriye ile savaşa girmesi durumunda bundan emperyalist güçlerin ve silah tüccarlarının fayda göreceğini belirterek, “Elbette ki uluslararası güçlerin müdahale etmesini destekliyoruz. Neden seyrediliyor? Neden bu kan ve göz yaşı seyrediliyor? Neden Suriye’nin harap edilmesi seyrediliyor? Neden bir an önce müdahale edilmiyor? Ne bekleniyor? Biz de Esed’in gitmesini istiyoruz. Hem de herkesten önce gitmesini isteyen bir siyasi hareketiz.” dedi.

Giresun’un Tirebolu ilçesinde bir restoranda Doğankent Belediye Başkanı Nazmiye Kabaday’nın ev sahipliğinde partililerle ve basın mensuplarıyla bir araya gelen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, öncelikle yaraların sarılması gerektiğinin altını çizdi.

Daha önceki sözlerini de hatırlatan Mustafa Destici, “Dedik ki burası her türlü hadiselere gebe, her an burası patlamaya hazır bir bomba ve Hatay’a dikkat. Hatay üzerinde emeller var. Hatay üzerinden Türkiye’yi karıştırmak istiyorlar. ve Hatay üzerinden Türkiye’yi bir bataklığa sürüklemek istiyorlar. Niçin bunları söyledik? Çünkü gördük ki orada bir Nusayri ve Sünni kavgası çıkartmak istiyorlar. Gizli örgütler, ajanlar, yabancı istihbarat örgütleri, daha önceki 1980 öncesi eyleme bulaşmış aşırı sol örgütler bir anda fırsat bilmişler ve kaşıyorlar hadiseyi. Öbür taraftan, Suriye’den gelen göçmenler var, mülteciler var. Tabi ki biz Türkiye olarak her zaman zorda kalanın, her zaman ihtiyaç sahibinin yanında olacağız. Elbetteki hepsine gücümüzün yettiği kadar el uzatacağız. Ama önceliğimiz kendi sınırlarımızın ve kendi sınırlarımız içinde yaşayan vatandaşlarımızın güvenliği olmalı. Onunla birlikte diğer kardeşlerimizin de güvenliği olmalı. Ama bunları o kadar dengeli, o kadar bilinçli, o kadar akıllı, o kadar sistematik bir şekilde yapmalıydık ki, ne ülkemizin bir vatandaşı bundan zarar görmeliydi, ne de bize sığınan, mülteci olan kardeşlerimiz bundan bir zarar görmeliydi ve araya da bir husumet girmemesi lazımdı.” dedi.

Sınırdan içeri giren mültecilerin ülke güvenliğini riske soktuğunu savunan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, sözlerine şöyle devam etti: “Bu Hatay ve diğer şehirlerdeki mülteci kamplarında kadın, çocuk ve yaşlı ve hasta kimselerin dışındaki bütün erkeklerin sağlam olanlarının derhal Suriye’ye geri gönderilmesi lazım. Gitsinler orada mücadele edeceklerse Esed’e karşı mücadelelerini versinler. Bizim ülkemizi karıştırmasınlar. Ama mazlum olan, çocuk olan, yaşlı olan, kadın olanları bunların dışında tutuyorum. veya bunlar çok titiz bir şekilde bir tampon bölge oluşturularak Suriye ile Türkiye arasında bir bölgede tutulması lazım. İkametgahla içeri girenlerin de mutlaka araştırılması lazım. Sınırın kapatılması lazım. Çünkü bütün saldırılar, özellikle bomba yüklü saldırılar bu sınırdan geliyor. Suriye sınırı Irak sınırımız gibi değil.” diyerek sözlerini tamamladı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Doğu Karadeniz Bölgesi il başkanları ilçe başkanları belediye başkanları belediye meclis üyelerinin katıldığı toplantı basına kapalı vaziyette devam etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.