SON DAKİKA!

Mustafa Kuruca Ankara Yolcusu

Kurumda müfettis yardimcisi olarak ise baslayan Mustafa Kuruca 8 yillik müfettislik görevinden sonra Teftis Kurulu’na geçti ve burada yöneticilik yapti. SGK kurumunun çesitli kademelerinde görev alarak basarili hizmetler verdi.


Kuruca, Istanbul Sigorta Müdürlügü görevini yürütürken Ingilizce egitimi için Amerika ya gitti ve Boston Üniversitesi’nde Ingilizce egitimi alirken Faruk Çelik’in bundan önceki dönemin de Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani iken Basbakan’in da bilgisi dâhilinde Türkiye’ye davet edildi. Kuruca, Sosyal Güvenlik kurumlarinin tek çati altinda birlestirilmesiyle birlikte Istanbul’da bu kurumun basina getirildi ve 3 yili askin bir süredir SGK Istanbul Il Müdürlügü görevini yürütüyordu.


Sosyal Güvenlik Kurumlarinin tek çati altinda birlestirilmesi gibi Istanbul da bu görevi saglikli ve basarili bir sekilde sorunsuz yürüttü. Mümkün oldugunca bu birlestirilmelerdeki sikâyetleri en aza indirdi. Emekli islemlerindeki gecikmeler ise neredeyse bir ayin altina indirildi. Kurumda çalisanlarin fiziki çalisma ortamlarini daha saglikli bir seviyeye getirdi. SGK binalarina deprem güçlendirilmesi yaptirdi. Cumartesi Pazar da dahil aksamin geç saatlerine kadar bir ari gibi çalisti. Istanbul’un basarili bürokratlari arasinda yer aldi. Mustafa Kuruca’nin SGK Daire Baskan Yardimcisi olarak atanmasi kurum içinde ve kamuoyunda isabetli bir atama olarak degerlendirildi.


Aslen Yaglidere ilçemizin Kurucali Köyü nüfusuna kayitli olan ve Ankara da Çalisma Bakanligi SGK Daire Baskan yardimciligi görevine getirilen 1969 dogumlu Mustafa Kuruca, Ilkokulu Kurucali Köyü’nde, Ortaokulu Yaglidere orta kisminda okudu. Lise egitimini Amasya Ziraat Meslek Lisesi’nde tamamladiktan sonra bir süre Diyarbakir’in Kulp ilçesinde Ziraat Teknisyeni olarak çalisti. Bu görevi sirasinda Üniversite seçme sinavlarina girerek Istanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak bu üniversitenin Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans için Istanbul Üniversitesi Iktisat Fakültesi’ne devam etti ve Maliye Bilimi Dalinda Yüksek lisansini tamamladi. Doktora egitimini bitirme asamasina getiren Kuruca, üniversitelerde ders de veriyor. Kuruca’nin Sosyal Güvenlik sistemi üzerine yazilmis eseri oldugu gibi halen basilmaya hazir eserleri de bulunuyor. Mustafa Kuruca’nin çesitli gazetelerde ve dergilerde makaleleri de yayinlaniyor.


Dergimiz yazarlari arasinda da bulunan ve dergimizde de zaman zaman yazilari yayinlanan Mustafa Kuruca Ingilizce biliyor. Kuruca, evli ve bir çocuk babasi.


Haber: Murat Çetin /Istanbul
Kaynak: www.giresundergisi.com


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.