SON DAKİKA!

NECATİ TIĞLI FINDIK SORU ÖNERGESİ VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, fındıkla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Tarım ve Orman ve Su İşleri Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’da ve diğer bölgelerde üretilen fındığı TBMM gündemine taşıdı. Tığlı, ülkemizde ABD, İtalya, İspanya, Fransa, İran, Gürcistan, Azerbaycan ve Çin’den daha çok fındık üretildiği halde yanlış ve yanlı tarım politikaları nedeniyle hak ettiği değeri bir türlü bulamadığını savundu.

Milletvekili Necati Tığlı, Tarım Orman ve Su İşleri Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 2018 yılı tahmini fındık rekoltesini, Mayıs ayında İspanya’da yapılan Dünya Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde (INC) Türkiye için belirlenen 2018 yılı rekolte verilerinin doğru olup, olmadığını, fındık fiyatını düşürmek için, rekolteyi yüksek göstermeye çalışan kurum ve kuruluş olup, olmadığını ve döviz artışından dolayı üreticiyi korumak için alınan bir önemle düşünüp, düşünmediklerini sordu. Tığlı: “Rekoltenin tespit edilmesinde kimlerin sorumlu olduğunu ve hasat zamanından önce fındık rekoltesi üzerine yapılan manipülasyon içerikli açıklamalar ve bu açıklamalara bağlı arz talep dengesini belirleyen fiyat politikalarının tek amacı, üreticinin elindeki fındığı ucuza kapatmaktan başka bir şey değildir. Fındık üzerine oynanan bu oyunlar üreticinin menfaatine değil de fındık alımlarını tekelleştirenlerin menfaatlerini ön plana çıkartmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.