Uncategorized

Öfkemizi Nasil Yeneriz?

Giresun Üniversitesi Egitim Fakültesi Ögretim Görevlisi psikolog Ihsan Düsmez, kisinin haz almasini engelleyen ve temel inanç sistemiyle degerlerle çatisan herhangi bir durum, olay ve kisiyle karsilasmasi sonucunda yasadigi duyguya öfke dendigini, kontrol altina alinmadigi takdirde yikici ve sagliksiz sonuçlar verebilecegini söyledi.

 

Giresun Zaman Gazetesi Cihan Medya Dagitim Sirketi Personelini “Öfke Kontrolü” konulu seminer düzenledi. Seminerde konusan Giresun Zaman Gazetesi Temsilcisi Abdullah Taki ”Dünya standartlarinda kaliteli hizmet sunulmasi için meslek içi egitimine önem veriyoruz. Bizim için önemli olan, daha kaliteli, daha güzel, daha doyurucu bir hizmet. Bu maksat için sarf edilen gayretlerin abonemiz tarafindan da takdir edilecegini biliyoruz” dedi.

GIMDER Egitim salonunda konusmaci olarak katilan Psikolog Ögretim Görevlisi Ihsan Düsmez, son derece insani bir duygu olan öfkenin kontrol altina alinmadigi takdirde birçok olumsuz sonuca yol açabilecegine dikkat çekti.

 

Bireylerin kendine en uygun yöntemi seçmesi sonucunda basa çikabilecegini belirten Psikolog Düsmez,”Öfkeyi yenmek için dogru nefes alma, fiziksel egzersiz, dengeli beslenme, durusunuzu degistirme, uyuma saati belirleme gibi önerilerde bulunan Ihsan Düsmez” Öfkenin yol açtigi rahatsizliklar ise beden, ruh ve sosyal saglik açisindan üçe ayrilir. Beden sagligini etkileyen rahatsizliklar arasinda koroner kalp hastaligi, yüksek tansiyon sindirim sistemi hastaliklari, Ruh sagligi ile ilgili uyku bozukluklari, ciddi depresyon gibi rahatsizliklara neden oldugu saptanan öfkenin, sosyal hayatta ise aile içi huzursuzluk, bosanma, arkadas ve toplumsal iliskilerden kopma gibi sonuçlara yol açiyor” dedi.

 

Öfkeliyken ani kararlar vermeme, her olayin olumlu bir tarafi oldugunu unutmama tavsiyesinde bulunan Düsmez söyle konustu:” Yeterli ve dengeli beslenin. Yiyeceklerinizi küçük lokmalar halinde yavas ve iyice çigneyerek yiyin. Bol su için. Ayni saatlerde uyuyup uyanmayi aliskanli edinin. Kendinizle olumlu diyalog kurun. Problemi saptayip küçük parçalara ayirin. Çözüm seçeneklerini belirleyin. Bir tanesini seçip uygulayin. Sonuç olumluysa kendinizi ödüllendirin. Olumsuz ise baska seçenekleri deneyin, vazgeçmeyin. Öfke olusturan durumlari arkadasinizla, yakinlarinizla paylasin.

Devaminda, öfke duygusunu tanima, hangi durumlarda öfkenin normal sayilabilecegi, öfkelendigimizde, duygunun olumsuz davranisa dönüsmesine izin vermeden neler yapmamiz gerektigi, öfkeyle olumlu bas etme yollari ve öfke kontrolü üzerinde konusularak, iyi dileklerle seminer sonlandirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.