SON DAKİKA!

Okuyar a Göre Sebinkarahisar Mutlaka Il Olacak

 

Genel Seçimler öncesinde konusulanlarin öncelikleri arasinda; kadinlarin, gençlerin mecliste yüzde 50 nispetinde yer almasi ve emeklilerin, küçük esnafin, isçinin, çiftçinin, üreticinin mecliste daha daha iyi  temsil edilmesi ile Basta Sebinkarahisar olmak üzere Susehri, Alanya, Tarsus, Çorlu, Bafra, Merzifon, Gebze, Gemlik, Bandirma, Aksehir gibi illik sözü almis ve yillardan beri bir umut içinde bekleyen en az 100 ilçe konusu var.
 
Bu ilçeler içinde tek Sebinkarahisar müktesabattan söz eden ve hangi yöntemle degerlendirme yapilirsa yapilsin günümüzde de pek akil erdirilemeyen bir yöntemle ve geliri giderini karsilmadigi gerekçesiyle 20 Mayis 1933 tarihinde illigi elinden alinan bir ilçe konumunda tekrar il olmayi bekliyor il olacak ilçeler listesinin en basinda.
 
Sebinhaber de okudugum bir habere göre akademik bir çalismada AHP yöntemi kullanilarak il olacak ilçelerin belirlenmesindeki soruna çözüm üretilmek istendigi belirtilmis Alanya Bandirma, Fethiye, Elbistan, Eregli, Bergama, Ödemis ve Ercis il olmaya müsait ilçeler arasinda sunulmus.
 
Sebinhaber tarafindan yayinlanan ara baslikta da Bilimsel çalismayla belirlenen il olacak 8 ilçe arasinda Sebinkarahisar yer almadi! denilmis.
 
Il yapilacak iller için akademik çalisma yapilmasini; Cumhuriyet Halk Partisi, Hepar,Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Halkin Sesi Partisi, Demokrat Parti, Bagimsiz Türkiye Partisi de isteyebilir ya da akademisyenlerden olusturulan bir komite ile çalisma baslatabilir ve bu çalismalarini daha gerçekçi daha pratik daha akilci daha çagdas yöntemlerle sürdürebilir.

 

Adalet ve kalkinma Partisi ve Hükümet Sözcüsü çalisma raporunu ger çevirerek yeni bir çalisma yaptiklarini söyleyebilir.
 
Çözüm için tek akademik çalismadan tek yöntemden bahsedilemeyecegini degisik üniversitelerimizden degisik fakültelerden degisik akademilerden konularinin uzmanlarina sordugunuzda mutlaka farkli cevaplar alinacaktir.

Genel seçimler öncesinde kendilerine illik sözü verilenler de.
Kadinlarin ve geçnçlerin mecliste daha çok temsil hakkina sahip olmasini savunanlar da emeklilerin 54.hükümet döneminden beri magdur edildigi iddialarinda bulunanlar da kendilerine en yakin olarak gördükleri partilere giderek ya da üyesi bulunduklari stk yönetimlerinde bahsi geçen konulari dillendirerek çözümlerin daha çabuk üretilmesine katki saglayabilirler.
 
Söylemleri takip ettigimiz kadariyla bu seçimlerde aday listelerinin ilk siralari kadinlara ve gençlere özellikle sanatçilara verilecek.
 
Aksaçlilardan da danisman olarak faydalanilacak.
 
Alanya ve Sebinkarahisar basta olmak üzere en az yüz ilçenin IL yapilacagina söz veren partiler de; kadinlara yönetimlerde yüzde 50 temsil hakki veren partilerle seçim öcesinde mutlaka bir durum degerlendirmesi yapacak.
Seçim çalismalari için yapilan ön hazirliklari da dikkatle izliyoruz.
 
Söylemlerle eylemler ne kadar örtüsecek bakalim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.