SON DAKİKA!

Ömer CINEL Faroz Kesmesi Ne Zaman Kol basti oldu?

Giresun Belediye Baskan Yardimcisi ve ayni zamanda GIFSAT Folklor derneginin eski kurucu baskani olan Ömer CINEL Trabzonlulara ates püskürdü.


CINEL Kolbasti diyerek tutturulan oyunun aslinda Faroz kesmesi oldugunu gerçek kolbastinin ise Giresun/Bulancak yöresine ait Dereboyu Kavaklar ve Giresun Merkez ezgisi olan Sokakbasi Meyhane esliginde oynanan Metelik ve Fingil oldugunu savundu. Dün aksam HABERTÜRK Televizyonuna canli telefon baglantisi ile baglanan ve konu hakkinda bilgi veren CINEL gerçekleri saptirmanin alemi yok bugün Diyarbakir da kolbasti istek yapiliyorsa Trabzon’un marka merakindan kaynaklanan popüler kültür beklentisi gerçek olmustur artik gerçekleri konussunlar çünkü amaçlarina ulastilar dedi.


Metelik ve Fingil oyunun yüz yildan eski bir tarihi oldugunu savunan CINEL her Kültürel degerin yozlastirilmamasi gerekir bu alanda yapilan ve yapilacak kültürel etkinliklere Belediye Baskanimiz Sayin Kerim Aksu destek verecegini kamuoyuna daha öncede açiklamisti ayni görüslerimiz devam ediyor dedi.


Dolayisi ile Trabzonlu hemserilerimiz tarafindan popüler kültüre alet edilen ve adina kolbasti denilen bu popülist yaklasima karsiyiz diyerek sözlerini tamamladi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.