SON DAKİKA!

OSMAN AĞA ANILDI

Mustafa Kemal Atatürk’ün Muhafız Alay Komutanı Milis Yarbay Osman Feridunoğlu (Topal Osman Ağa) ve Giresun Milli Mücadele Şehitleri anıldı.

Bulancak Durağı mevkiinde bulunan Milli Mücadele Anıtı’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Törenin sunumunu yapan Tarih Öğretmeni Nazan Karabulut, Osman Ağa’nın tarihi ve askeri kişiliğini anlattı. Nazan Karabulut, Osman Ağa ve Giresun Gönüllü Alayları’nın Kurtuluş Savaşı’nda, Milli Mücadele’de canlarını verip vatan toprağına sahip çıktıklarını, bugün manevi huzurlarında saygıyla eğildiklerini ifade etti.

Belediye Başkanı Kerim Aksu ise yaptığı konuşmada Kurtuluş Günü olmayan, kendi ili dışında tek şehitliği olan ilin Giresun olduğunu vurgulayarak “Giresun var olma mücadelesine iki gönüllü alay göndermiştir. Sarıkamış’ta, Erzurum’da, Dumlupınar’da, Afyon’da, İzmir’de, Çanakkale’de bizim dedelerimiz vardı. Bu vatan kolay kurtulmadı, bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Giresun Belediye Başkanı olarak Topal Osman Ağa’nın koltuğunda oturuyorum. Bu onuru yaşıyorum. Gönüllü Alaylarımız 5 bin kişiyle gidip geriye 250 kişiyle dönmüştür. İşte bu kahramanların torunlarıyız. Bu onuru birlikte yaşayıp, yaşatmalıyız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitlerimizi şükranla anıyorum” dedi.

Burada yapılan törenin ardından Osman Ağa’nın Giresun Kalesi’nde bulunan mezarı başında dini tören düzenlendi. Müftü Muhittin Oral tarafından okunan duanın ardından, anma töreni sona erdi.

Osman Ağa ve Giresun Milli Mücadele Şehitlerini anma törenlerine Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Yardımcıları Barış Demirtaş, Cahit Kartepe, Jandarma Alay Komutan Vekili Albay Mustafa Gezer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Siyasi Parti Temsilcileri, Polatlı ve Giresun STK temsilcileri, Feridunoğlu Ailesi ve vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.