SON DAKİKA!

PİÇ OĞLU OSMAN KİTAP OLDU

Giresun’un Görele ilçesinden olan ve Kemençe sanatına bir çok eser kazandıran Piç oğlu Osman ismiyle bilinen Osman Gökçe’nin hayatı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunu Tirebolulu hemşerimiz Kemençe Sanatçısı Mehmet Gündoğdu tarafından kitap haline getirildi.

osmanpicoglu

Göreleli ünlü kemençe sanatçısı Piçoğlu Osman’ın hayatı kitap oldu. “Mihr-i Kemençevî Piçoğlu Osman Efendi” adı ile yayınlanan çalışma İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunu ve kemençe sanatçısı Tirebolulu Mehmet Gündoğdu tarafından hazırlandı.

Arı Sanat Yayınları arasında çıkan kitap 16,5×23,5 cm ebadında, 528 sayfa. Çalışma, halk sanatının dehalarından biri olan Piçoğlu Osman Efendi hakkında doğru ve kalıcı bir kaynak oluşturmakla da dikkat çekiyor. Kitapta hayatı ve eserleri gibi konular çok ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, plakları vasıtası ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin müzik kültürüne yapmış olduğu etkilere de dikkat çekilmiştir. Eserde, kemençe icrasının ve söylediği türkülerinin teknik yönleri incelenmiştir. Bugüne kadar hayatını ve sanatını ayrıntılı bir şekilde inceleyen çalışmanın olmaması nedeniyle kitap konuda büyük bir boşluğu dolduruyor. Büyük emekler sonucunda hazırlanan kitabın geçmişe, günümüze ve özellikle de gelecek kuşaklara ışık tutacağı anlaşılıyor.

Kitap, Karadeniz kemençesine genel bakış, Piçoğlu Osman’ın hayatı, Piçoğlu Osman Üslûbu, Atma Türküleri, Kullandığı kemençenin tınısal ve yapısal özellikleri, taş plaklarda bulunan ve diğer eserleri hakkında bilgileri, eserlerinin hikâyeleri, Taş plaklarda yer alan ve tespit edilen diğer türkü sözleri, hakkında anlatılan hikâye ve anılar, kaynak kişi ve akademisyenlerin hakkındaki görüşleri, kemençe kültürüne olan etkileri, çırakları, sonuç bölümlerinden oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.