SON DAKİKA!

Pir Aziz Abdal Ahilik Haftasi Ile Anildi

Kutlama töreninde, 14. yüzyilda Piraziz ilçesinde ahi kültürünün yerlesmesini saglayan Ahi Pir Aziz in insani ve ahlaki felsefesini yasatmak, gelistirmek ve yayginlastirmak amaciyla ilçeye gelisi sembolize edildi.


Piraziz Saglik Meslek Lisesi bahçesinde yapilan törene, Giresun Vali Yardimcisi Ahmet Yilmaz, Piraziz Kaymakami Ali Hamza Pehlivan, Piraziz Belediye Baskani Hasan Senel, davetliler ve ilçe halki katildi. Törende konusan Piraziz Kaymakami Ali Hamza Pehlivan, Malazgirt Meydan Muharebesi nden sonra Anadolu da Türk beylikleri döneminin basladigini hatirlatti.


Bu beyliklerin tüm Anadolu cografyasinin Türk ve Müslüman yerlesimine açilmasi konusunda çok büyük roler üstlendiklerini aktaran Pehlivan, “Bu beyliklerden biri de Tokat Niksar civarinda Danismentogullari Beyligi dir. Bu beyligin dagilmasindan sonra Kelkit civarinda Tacettinoglulari Beyligi, Ordu civarinda Haciemiroglulari Beyligi kuruldu. Haciemiroglu Beyligi nin en kudretli komutaninin etkinligimizde ana karakteri canlandirilacak olan Emir Süleymanbey di. Bu bey Haciemiroglulari Beyligi nin, Samsun ile Trabzona kadar olan cografyada hakim olmasini, buralarin Türk ve Müslüman yerlesimine açilmasini sagladi. Bunu yaparken de ecdadimiz, beldeleri fethederken yörelerin fethinden önce gençleri fethedelim. Bu mantiktan hareketle emir Süleymanbey gibi beyler yanlarinda bir takim kanat önderlerini kendilerine rehber edindiler. Bulunduklari cografyada onlara önemli roller verdiler.” dedi.


Pehlivan, “Piraziz, Giresun ve bölgede etkin olan isimlerden birkaçi da Seyh Idris, Pir Aziz, Molla Hasan ve Molla Musa gibi tarihi sahsiyetlerdi. Bunlar hem birer kanat önderi, hem de birer idareciydiler. Bugünkü mülki idare yapisinin ve birimlerin, köylerin, kasabalarin kazalarin kurulmasindaki temeleri onlar attilar, Bir yandan imari iskani gerçeklestirirken, bir yandan da gönüllere hitap ettiler. Manevi bir atmosfer olusturulmasini sagladilar.” diye konustu.


Bugün ün Dünya Baris Günü oldugunu animsatan Pehlivan, dünyaya ahilik kültürü çerçevesinde çagrida bulundu.


Piraziz Kaymakami Ali Hamza Pehlivan, söyle konustu: “Bugün Dünya Baris günü. 21 Eylül BM tarafindan Dünya Baris Günü olarak ilan edildi. Ama ne yazik ki, bu baris gününde dünyamizin degisik cografyalarinda çatismalar, kavgalar, savaslar açlik ve kitlik var. Bunlarin neden kaynaklandigini bir takim tespitler yaptigimizda sunu görüyoruz. Maddecilik, bireycilik bir takim manevi unsurlarin önüne geçmis. Iktisadi anlamda bireycilik paylasmaciligin önüne geçmis. Dolayisiyla insanlar sahip olduklarini paylasmak istemedikleri sürece diger insanlarin mutsuzluklari üzerine diger insanlarin mutluluklarini bina etmeye çalismislardir. Ahilik kültüründe ise bunun tam tersi bir anlayis vardir. Biz dünya baris gününde Piraziz den tüm dünyaya ahiilik nasihatleriyle seslenmek istiyoruz. Diyoruz ki; kuvvetli ve kudretli isen affetmesini, zorda dahi olsan lütfetmesini bilenlerden ol, elmini kapini, sofrani gönlünü açik tut. incinsen dahi inciltme, hosgörülü ve adaletli ol. Bu evrensel mesajlar hepimizin yüreginde var olan ama, yasatilmasi konusunda türlü sikintilar olan olgulardir.”


Konusmalarin ardindan 14. yüzyilda Piraziz ilçesinde ahi kültürünün yerlesmesini saglayan Ahi Pir Aziz in insani ve ahlaki felsefesini yasatmak, gelistirmek ve yayginlastirmak amaciyla ilçeye gelisi sembolize edildi.


Törende ayriaa yilin ahisi seçilen Selahhattin Incekara ya ödülü de verildi.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.