SON DAKİKA!
isvecaygunattar

Prf. Dr. AYGÜN ATTAR BU KEZ İSVEÇ’TEN SESLENDİ

Giresun Üniverstesi Tarih Bölümü Başkanı Prf. Dr. Aygün Attar İsveç’in Stokolm Şehrinde düzenlenen Konferansa katıldı.

isvecaygunattar

Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar, Stockholm’de İsveç Azerbaycan Federasyonu ve İsveç’teki Türk örgütlerinin katılımı ile düzenlenen konferansa katıldı.

konferansaygunisvec
Konferansın açılış konuşmasını yapan İsveç Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settar Sevigen “20 yıl önce Hocalı’da Erministan’ın orantısız güç kullanarak uyguladığı soykırım asla unutulmayacak. Biz bunu unutturmamak için mücadele edeceğiz. Türkiye’deki Türk kardeşlerimiz ile her zaman kardeşlik bağımızı en güçlü şekilde tutarak “İki devlet bir millet” olgusuyla yaşayacağız” dedi.
Daha sonra Hocalı’da yapılan katliamlar ve uygulanan soykırım ile ilgili belgesel gösterildi.
Ardından konuşan Prof. Dr. Aygün Attar, “26 Şubat 1992 yılında, Rus askeri birliklerinin desteği ile Ermenistan silahlı güçleri tarafından Azerbaycan’ın Hocalı bölgesinde globalleşen dünyanın gözü önünde yapılanlar, facia ve vahşetin de ötesinde, katliam ve bir soykırımdır” dedi.
Türkiye’deki bazı aydınların tutumunu da eleştirerek sözlerine başladı. Attar, “Ermenilerin avukatlığını yapanlar, söz konusu Türklere yapılanlar olunca nedense susuyor” diye konuştu.
Prof. Dr. Attar, şunları söyledi: “Türk toplumundan ve Türkiye’de yaşayan, Türk tarihinden bihaber, Avrupa hayranı olan ve aydın diye geçinen bazı hadsizler, gelin bir soykırım yaptığımızı kabul edelim, Ermenilerden özür dileyelim, sözüm ona vicdanları olup olmadığını bile bilmiyorum ama vicdanlarımızı rahatlatalım diyorlar! O zaman bu insanlara sormak lazımdı. 1915 yılından evvel balkan coğrafyasında 5 milyon müslüman insan öldürüldü, yok edildi, katledildi. Bu son dönemde bile balkan coğrafyasında katliama tabi tutularak mecburen çıkarılan sürgün edilen Türklerin nüfusu yaklaşık 12 bindir. Günümüzde aydın olarak geçinen, Ermenilerin avukatlığını yapmaya soyunmuş ve kendilerince vicdan sahibi olduklarını söyleyen bu aydınlar, neden Türklere yönelik yapılan bu zulümler için hiç bir şey söylemiyorlar, demek ki söz konusu Türk olunca standartlar değişiyor”
Attar, “biz veya her hangi bir Türk söylese, hemen taraflı diyecekler ama bir çok yabancı Türk olmayan araştırmacının ortaya koyduğu araştırmalarda 1′inci Dünya Savaşında Ermenilerin ihaneti, Osmanlı Devletine verdiği zarar ortada ve biliniyordu. Eğer Ermeniler ihanet etmeseydi Osmanlı Devleti bu derecede ağır bir şekilde mağlup olmayacaktı” iddiasında bulundu . “Geçmişte yaşanan dramlar ile ilgili ne yazık ki ülkeler olarak gerekli araştırmaları yapamamışız diyen Prof. Dr. Attar, “ Eğer biz belge ve dökümanlarını yazarak, arşivleyerek doğru ve hakikatli tarihimizi koruyamazsak, başkaları oturur, hayal ürünü bir tarih yazar ve böyle bizi susturur böyle haksızlıklara uğratır 1915-1916 yıllarında Ermenilerin Türklere yaptığı soykırım ve yaşattığı alaycı acılar, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar acılı yaşanmamıştır. Keşke o gün hiç güneş doğmasaydı ve keşke benim kalemimde bu acıları yazmasaydı” diye konuştu.
Fransa senatosu ve parlamentosunda kabul edilen “Ermeni Soykırımını inkara hapis cezası öngören yasaya da değinen Attar, “Bu yasa mesnetsiz, ölçüsüz ve tamamen taraflı. Kendini bilmez Sarkozy’nin aldığı bir karardır” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Aygün Attar, daha sonra İsveç’in Göteborg kentinde de benzer amaçlı bir konferans daha verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.