SON DAKİKA!

PRF. DR. AYGÜN ATTAR BÜYÜK GURUR YAŞADI

Giresun Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Aygün Attar Bakü Avrasya Üniversitesi (BAÜ) tarafından kendisine verilen fahri doktora payesini aldı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye giden Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Bakü Avrasya Üniversitesi (BAÜ) senatosu tarafından kendisine verilen ‘Fahri Doktora’ unvanını törenle aldı.

Prf. Dr. Aygün Attar unvanını Bakü’nün Ermeni-Rus ve İngiliz işgalinden kurtarılması için Anadolu’dan gelerek Azerbaycanlı askerlerle birlikte savaşarak şehit olan Kafkas İslam Ordusu askerlerine ithaf etti.

Fahri Doktora töreni için BAÜ’de düzenlenen törene, GRÜ Rektörü Prf. Dr. Aygün Attar’ın yanı sıra; Giresun Üniversitesi’nden 20 kişilik heyetle katıldı. Her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Bakü Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Hüseyinli, Prf. Dr. Aygün Attar’ın Kafkas coğrafyası için önemli bir şahsiyet olduğuna vurgu yaptı.

Prf. Dr. Nazım Hüseyinli, “Daha önce de tanışma ve görüşme imkanı bulduğumuz Prf. Dr. Aygün Attar hanımefendi  başarılarıyla, Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinde ve özellikle eğitim alanındaki girişimleriyle her iki kardeş ülkenin kucaklaşmasını sağlayan çabalarını takdirle ve gururla izliyoruz. Kendisi her iki kardeş ülke için büyük bir şanstır. Bu çalışmaları, çabaları ve üstün gayreti için kendilerini Fahri Doktora Unvanı ile payelendiriyoruz. Bu vesileyle Üniversitemizle, Giresun Üniversitesi arasında daha önce imzaladığımız iyi niyet işbirliği protokolünü de pekiştirme fırsatı bulacağız” dedi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Aygün Attar ise yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında pek çok ödül, plaket ve payeler aldım. Ancak ilk defa, doğduğum, büyüdüğüm, eğitim gördüğüm Azerbaycan’ın bir üniversitesi bana böyle bir unvan veriyor. Benim için çok anlamlı olan bu payeyi, şahsım adına almıyorum. 95 yıl önce aralarında Rektör olarak görev yaptığım Giresun’dan gelerek bu toprakların bağımsızlığı için savaşarak şehit olan bütün Kafkas İslam Ordusu askerlerinin aziz hatıralarına ithaf etmek için alıyorum. Onlar zor koşullara rağmen can Azerbaycan için canlarını veren canlardır. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Tören sonunda BAÜ Rektörü Prf. Dr. Nazım Hüseyini tarafından Fahri Doktora Belgesi takdim edilerek alkışlar arasında binişini giyen Prf. Dr. Aygün Attar’ın oldukça duygulandığı gözlendi.

Tören sonunda her iki üniversite arasında geliştirilmiş işbirliği protokolü ve Mevlana Projesi Protokolü imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.