SON DAKİKA!

PRF. DR. AYGÜN ATTAR GÜNDEM YARATTI

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Ulusal Kanallardan Kanal 24 TV’de Ersoy Dede’yle Akşam Haberleri programına canlı yayın konuğu oldu.

Prf. Dr. Aygüün Attar, Suriye Krizi ve İran Faktörü konusunda yaptığı  açıklamalar resmen gündem yarattı.

Kanal 24’de  Ersoy Dede’nin sorularını cevaplayan Rektör Prf. Dr. Aygün Attar, Türkiye’nin bölge için tarihsel önemi ve rolüne dikkat çekerek, Suriye ve İran coğrafyasında yaşanan gelişmelerin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

Prf. Dr. Aygün Attar bölgede yaşanan gelişmelerin Rus uçağının düşürülmesinden sonra zirveye çıktığını, arka planda kırana bir enerji savaşının yaşandığını söyleyerek, doğalgaz ve petrol varlıklarının tüm dünyanın iştahını kabarttığını belirtti.

Suriye krizinin ardından yaşanan gelişmelerle İran’a uygulanan ambargonun kaldırılmasının arkasında da, İran’ın nükleer programının kontrol altına alınmak istenmesi ve ekonomik fayda sağlamak olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aygün Attar, ambargonun kaldırılmasının hemen ardından Fransa dondurulan 114 Airbus uçağı siparişinin yeniden canlandırıldığını ve İtalya’nın ekonomik bağlantılarla durumdan fayda sağladığını söyledi.

Prf. Dr. Aygün Attar; “Yaşanan gelişmeler sonucunda Türkiye-İran ilişkilerinde duyulan endişeyi ise yersiz bulduğunu belirterek, Türkiye-İran’la ilişkilerini her zaman sürdürmüştür. İran’ın bölgedeki önemi büyüktür ve İran’a bakarken; tarihsel, sosyo, kültürel yapıya da bakmak gerekir. İran da ki en kalabalık nüfus varlığı Türk nüfusudur ve İran’da Türkiye’yi seven büyük bir halk topluluğu vardır. O yüzden İran’da dahil olmak üzere, Türkiye bölgede tarihten gelen bir öneme ve ağırlığa her zaman sahiptir, sahip olmaya da devam edecektir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.